Αρχείο ημέρας 18 Ιανουαρίου 2023

Κοπή Βασιλόπιτας 2023

Σήμερα, η μέρα μας ξεκίνησε με πολύ γλυκό τρόπο, καθώς είχαμε την κοπή της Βασιλόπιτας τόσο για τους μαθητές μας, όσο και για όλο το προσωπικό του σχολείου μας.Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δ.Σ. Καρύστου, που ανέλαβε να ετοιμάσει τις πιο νόστιμες Βασιλόπιτες για μικρούς και μεγάλους. Μοιράστηκαν ατομικά κεκάκια στους μαθητές όλων των τάξεων και τον τυχερό, που έβρισκε το φλουρί,τον περίμενε ένα δωράκι. Το δώρο αυτό, ήταν από ένα λογοτεχνικό βιβλίο.

Το φλουρί της μεγάλης Βασιλόπιτας βρέθηκε στο κομμάτι του Χριστού. Να έχουμε όλοι μας, λοιπόν, μια ευλογημένη χρονιά, γεμάτη υγεία!

Και του χρόνου!!

kopipita

Άγιος Αθανάσιος

Σήμερα, σύμφωνα με το εορτολόγιο γιορτάζουν οι Αθανάσιοι και οι Αθανασίες.

Εξέχουσα μορφή της Χριστιανικής Εκκλησίας, που διακρίθηκε για τους μακροχρόνιους και σκληρούς αγώνες του υπέρ της ορθής πίστης και εναντίον της αίρεσης του Αρειανισμού. Γι’ αυτό τον λόγο ο Αγιος Αθανάσιος ονομάσθηκε από την εκκλησία Μέγας.

Η μνήμη του εορτάζεται κάθε χρόνο στις 18 Ιανουαρίου από την Ορθόδοξη Εκκλησία. Την ημέρα αυτή η Ορθοδοξία τιμά την ανακομιδή των λειψάνων του.

Χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν σήμερα! Χρόνια πολλά και στην κ. Νάνσυ Δεληγιάννη, την δασκάλα του Γ’2. Να χαίρεται το όνομά της, και της ευχόμαστε τα καλύτερα!

Agios Athanasios

Ιανουάριος 2023

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.