Αρχείο ημέρας 26 Νοεμβρίου 2022

Άγιος Στυλιανός, ο προστάτης των παιδιών

Τη μνήμη του Αγίου Στυλιανού τιμά σήμερα, 26 Νοεμβρίου, η Εκκλησία. Ο Άγιος Στυλιανός ήταν γιος πλουσίων γονέων, διδάχτηκε νωρίς απ’ αυτούς να είναι εγκρατής και να θεωρεί το χρήμα μέσο για την ανακούφιση και περίθαλψη των φτωχών και των αρρώστων. Όταν μεγάλωσε, διαμοίρασε όλη την κληρονομιά του και πήγε σαν ασκητής στην έρημο. Εκεί γνωρίστηκε με άλλους ασκητές, που ζούσε μαζί τους με αδελφική αγάπη, χριστιανική συγκατάβαση και επιείκεια. Θεωρείται προστάτης των βρεφών και των παιδιών.

Χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιορτάζουν σήμερα! Ας προστατεύει ο Άγιος Στυλιανός τα παιδιά μας, και τα παιδιά όλου του κόσμου..

λήψης 2 1