Την Παρασκευή 19  Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας μαζί με την εκπαιδευτικό της Αγγλικής γλώσσας κ. Στάθα Χριστίνα  αναβίωσαν το έθιμο που ονομάζεται “Το κυνήγι των αυγών” ( Easter Egg Hunt). Το έθιμο αυτό προέρχεται από την Αγγλία  και τη Γερμανία αλλά τηρείται και σε πολλές άλλες χώρες. Σύμφωνα λοιπόν με το παιχνίδι, το Πασχαλινό Κουνελάκι (Easter Bunny) κρύβει τα πασχαλινά αυγά σε κήπους και αυλές και τα παιδιά πρέπει να τα βρουν και  να τα μαζέψουν στο καλάθι τους. Νικητής είναι αυτός που έχει μαζέψει τα περισσότερα αυγά. Τα παιδιά μας επιδόθηκαν με ενθουσιασμό στη δοκιμασία αναζήτησης των καλά κρυμμένων  αυγών στο προαύλιο του σχολείου. Στο παιχνίδι μας θεωρούμε όλα τα παιδιά νικητές μιας και  διασκέδασαν και κέρδισαν την εμπειρία της εμπλοκής στα ήθη και έθιμα  άλλων χωρών.

ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ 1    ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ 3    ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ 4    ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ 5      ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ 6              ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ 7      ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ 2