ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΗΡΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ημέρα: 18 Απριλίου 2024

Διαδικτυακή συνάντηση με την συγγραφέα-ηθοποιό κ.Μαρινέλλα Βλαχάκη

Σήμερα Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Ε΄και ΣΤ΄ με την εκπαιδευτικό τους κ Παπαδάκη είχαν την χαρά να  να υποδεχτούν στην τάξη τους “διαδικτυακά” την αξιόλογη συγγραφέα και ηθοποιό κ. Μαρινέλλα Βλαχάκη. Τα παιδιά μέσα από τις ερωτήσεις τους γνώρισαν καλύτερα  τόσο την συγγραφέα όσο  και τον  άνθρωπο Μαρινέλλα Βλαχάκη.   Το κυριότερο όμως ήταν ότι  συνειδητοποίησαν  πόσο σημαντικό είναι να διαβάζουν  βιβλία  αφού μόνο μέσα από το διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων μπορούν να μεταφερθούν σε  άλλους κόσμους, να ζήσουν εμπειρίες που δε θα μπορούσαν να φανταστούν, να αναπτύξουν την ευαισθησία τους , να κατανοήσουν καλύτερα τους εαυτούς τους και τον κόσμο γύρω τους. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Βλαχάκη κα ελπίζουμε να την δούμε και από κοντά!

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ 1  ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ 2        ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ 3

Επιμορφωτική Ημερίδα

Την  Πέμπτη 18-4-2024 στο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε  επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο «Ασφάλεια στο διαδίκτυο» που παρουσίασε ο καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου μας κ.Γούλας Χαράλαμπος. Γονείς και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν  ότι το διαδίκτυο κρύβει πολλούς κινδύνους και απειλές. Εάν, δεν προστατευτούμε καταλλήλως, τότε μπορεί να διακινδυνέψουν τα προσωπικά μας δεδομένα. Μπορεί μια επίσκεψη σε έναν ιστότοπο που απλώς επιθυμούμε να δούμε ένα προϊόν, να φαντάζει ασφαλές, αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να ενέχει πολλούς κινδύνους. Ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Γούλας έδωσε  πολύτιμες συμβουλές στους γονείς που παραβρέθηκαν στο σχολείο μας   που θα τους βοηθήσουν ώστε τα παιδιά τους να έχουν μια ασφαλή  πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Επιμόρφωση

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén