Η 8η Μαρτίου είναι μια ημέρα αφιερωμένη στις γυναίκες που μάχονται καθημερινά για την ισότητα, αλλά και για την ενδυνάμωση του φύλου τους σε όλες τις πτυχές του δημόσιου και ιδιωτικού βίου. Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας είναι μια ημέρα για να αναγνωρίσουμε πόσο μακριά έχουμε φτάσει ως προς την ισότητα των φύλων, αλλά και πόσο δρόμο έχουμε ακόμα να διανύσουμε προς την κατεύθυνση αυτή. Έχουν γίνει μεγάλα και σπουδαία βήματα. Ενώ κάποτε οι γυναίκες δεν μπορούσαν να ψηφίσουν, τώρα ηγούνται χωρών. Ενώ κάποτε απαγορευόταν να εργαστούν, τώρα διαχειρίζονται εταιρείες. Η ημέρα αυτή όμως, δεν είναι μόνο μια ευκαιρία να γιορτάσουμε τις επιτεύξεις των γυναικών σε διάφορους τομείς όπως η πολιτική, η οικονομία, η εκπαίδευση και η κοινωνία γενικότερα, αλλά και να επισημάνουμε τις προκλήσεις που εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν οι γυναίκες σε παγκόσμιο επίπεδο, με κυριότερη τη βία κατά των γυναικών. Είναι μια υπενθύμιση να δείχνουμε καθημερινά αλληλεγγύη προς τις γυναίκες και να εργαζόμαστε για μία πιο ισότιμη και δίκαιη κοινωνία για όλους.Με αφορμή λοιπόν  την  Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας εκπρόσωποι του συλλόγου γυναικών Καλλιθήρου, επισκέφτηκαν  το σχολείο μας , μίλησαν και ενημέρωσαν  τους μαθητές-τριες  των μεγάλων τάξεων. Τις ευχαριστούμε πολύ!

HMERA GYNAIKAS 1