https://youtu.be/YF2sGiUvFik?si=6HC9Zj8sfOwSOVvj
Με την ταινία μικρού μήκους «Η πρόθεση…μεγάλη υπόθεση» το Δημοτικό Σχολείο Καλλιφύτου Δράμας συμμετέχει στον 14ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους “cinema…διάβασες;”.
Περίληψη ταινίας: Ενα λάπτοπ ξαφνικά στην πόρτα μας. Ποιος το άφησε εκεί; Η καλή πράξη ανταμείβεται. Ο καλός Σαμαρείτης απολαμβάνει και χαίρεται τους καρπούς των προσπαθειών του βλέποντας τους άλλους να ευτυχούν. Τι γίνεται όμως αν η πράξη οδηγεί σε παρ΄ολίγον καταστροφή.
Η ταινία όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια είναι μια δημιουργία των μαθητών με την βοήθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου.