Σχόλια

Με την ταινία μικρού μήκους «Όταν οι μάσκες πέσουν» το Δημοτικό Σχολείο Καλλιφύτου Δράμας συμμετέχει στον 13ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους “cinema…διάβασες;”.

Τα «προσωπεία» των ηθοποιών σε μια θεατρική παράσταση «μπαίνουν» για να αποδώσουν στο μέγιστο τον ρόλο που ενσαρκώνουν. Αν βγουν υπάρχει πάντα το ίδιο πρόσωπο από πίσω ή υπάρχει ένα τελείως διαφορετικό; Μήπως βλέπουμε την ψεύτικη εικόνα σαν πραγματική, αν μας εξυπηρετεί, και αλλοιώνουμε την πραγματική σαν να είναι… κινούμενα σχέδια;

Η δημιουργία μιας ταινίας είναι αποτέλεσμα μιας σύνθετης διαδικασίας.  Οι ιδέες των μαθητών πρέπει να γίνουν μια ιστορία που αξίζει να λεχθεί. Η ιστορία να γίνει ένα σενάριο με διαλόγους, σκηνές, τοποθεσίες, κουστούμια… Η καταγραφή σε βίντεο φαντάζει μετά από αυτό σαν το εύκολο κομμάτι. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας, για την υπομονή και την επιμονή που έδειξαν για να γίνει η ταινία.

Δυστυχώς και φέτος  υπήρξαν τραγικά γεγονότα. Η ταινία είναι αφιερωμένη στην μνήμη των δύο αδικοχαμένων πιλότων μας και καθώς και στα θύματα της τραγωδίας των Τεμπών που προκάλεσε θλίψη και οργή σε όλους τους Έλληνες.

Σχόλια των μαθητών για την ταινία:

Τάσος: “Στην ταινία δεν είχε σκοπό ο προορισμός αλλά η διαδρομή.”

Γιώργος: ” ..μου άρεσε ο τρόπος που γυρίστηκε.”

Δέσποινα Τ. “Μου άρεσε που μάθαμε το πως γυρίζουμε μια ταινία και περάσαμε αυτή την αξέχαστη εμπειρία.”

Κυριάκος: “Στην ταινία μου άρεσε ότι χαρακτηρίζουμε το πως παίζουμε σε μια παράσταση και πως είναι ο χαρακτήρας μας στην πραγματικότητα.”

Δέσποινα Μ.: “κατά την γνώμη μου η ταινία θα μου μείνει χαραγμένη στην καρδιά διότι γνωρίσαμε πως γίνεται μια ταινία.”

Σοφία: “Οι στιγμές που περάσαμε στην διάρκεια της ταινίας ήταν ανεπανάληπτες και αν μπορούσα θα το ξαναέκανα!”

Άννα: “πιο πολύ μου άρεσε ότι μάθαμε πολλά πράγματα και…. είχε πολύ κόπο.”

Κωνσταντίνος: “Αυτή η ταινία θα μείνει χαραγμένη στις καρδιές μας μέσω υπέροχων αναμνήσεων.”

Μαρία: “…μου άρεσε όταν γυρίζαμε την ταινία.”

Βασιλική: “Μου άρεσαν οι ρόλοι τους οποίους ανέλαβα και η εμπειρία των γυρισμάτων, τα οποία δεν θα ξεχάσω ποτέ!”

Ζωή: “το καλύτερο μέρος της ταινίας ήταν να βρούμε το σενάριο.”

Τα σχόλια είναι κλειστά.