Η συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση «Το δεκατιανό που προτιμώ»

εικόνα Viber 2024 03 28 17 11 58 523

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η πανελλαδική διαδικτυακή δράση του δικτύου Ταπερίστας, με τίτλο «Το δεκατιανό που προτιμώ». Το σχολείο μας, ως μέλος του δικτύου, συμμετείχε στη δράση και μάλιστα προσκάλεσε στον χώρο του σχολείου όσους γονείς/κηδεμόνες επιθυμούσαν να συμμετέχουν δια ζώσης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου ενημερώθηκαν από την κυρία Αργύρη Κων/να, για τη σπουδαιότητα ενός υγιεινού δεκατιανού, καθώς και ποιες τροφές πρέπει αυτό να περιλαμβάνει σύμφωνα με την πυραμίδα της Μεσογειακής διατροφής. Μετά το τέλος της ενημέρωσης ζωγράφισαν το δικό τους δεκατιανό και ανέβασαν τις δημιουργίες τους στο padlet των Ταπερίστας. Μπορείτε να ακούσετε την εισήγησή της στον παρακάτω σύνδεσμο:

Στη συνέχεια, πήρε τον λόγο η κυρία Φάππα Ευαγγελία, η οποία απευθύνθηκε στους γονείς και πώς μπορούν να υποστηρίξουν τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών τους. Μπορείτε να δείτε την εισήγησή της στον παρακάτω σύνδεσμο: