Στιγμές από την ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στην Καλαμάτα

Καλαμάτα4

Τελευταία μέρα του Μαΐου πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στην Καλαμάτα, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την χαρά να ξεναγηθούν στην πόλη από τους υπεύθυνους του Κ.Ε.ΠΕ.Α Καλαμάτας και να επισκεφθούν το Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας, να γευματίσουν με θέα τον Μεσσηνιακό κόλπο και να χορτάσουν παιχνίδι στο Πάρκο Σιδηροδρόμων.

Οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Περπατώ περπατώ στο μουσείο, όταν τα ζωάκια είναι εδώ» στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας. Άκουσαν ιστορίες και έψαξαν για ζωάκια στο μουσείο. Άλλα ψηλά, άλλα χαμηλά κι άλλα λίγο κρυμμένα στις προθήκες. Στο τέλος, έφτιαξαν το δικό τους χρωματιστό ζωάκι. Οι μαθητές της Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Καλαμάτα: Από το κάστρο ως την παραλία, περιβάλλον και ιστορία», του Κ.Ε.ΠΕ.Α Καλαμάτας. Με αφετηρία της εκκλησία της Υπαπαντής, οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν σε πολύ σημαντικά σημεία  της πόλης της Καλαμάτας και έμαθαν τα μυστικά τους, ακολουθώντας κάθε φορά διάφορα στοιχεία που τους δίνονταν.

Ήταν μια εκδρομή που θα μείνει σε όλους και όλες… αξέχαστη!