Δημιουργία έργων για τον διαγωνισμό «Ο άνθρωπος στο κέντρο» (2023)

Άνθρωπος0

Για άλλη μια χρονιά, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στον ετήσιο διαγωνισμό ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν «ο Άνθρωπος στο Κέντρο» και πρωταγωνιστής ήταν το ειδώλιο γυναικείας μορφής που χρονολογείται από το 2700-2400/2300 π.Χ. και παρουσιάζεται στη μόνιμη έκθεση «Κυκλαδική Τέχνη» του Μουσείου. Με αφορμή το ειδώλιο, τα παιδιά ζωγράφισαν τις μεταμορφώσεις του Ανθρώπου μέσα από την ιστορία των πολιτισμών, τα έργα και το περιβάλλον που δημιουργεί. Ορίστε μερικές από τις δημιουργίες των μαθητών/τριών μας:

Μπορείτε να δείτε όλα τα έργα των μαθητών/τριών που συμμετείχαν στον διαγωνισμό, στην ψηφιακή έκθεση του Μουσείου. Κάθε μαθητής/τρια λαμβάνει έναν κωδικό, κατά την υποβολή της συμμετοχής του/της, με τον οποίον μπορεί να βρει άμεσα στο δικό του/της έργο στην έκθεση.