Την Παρασκευή 15 Απριλίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας δημιούργησαν τα καλλιτεχνήματά τους, ώστε να συμμετέχουν στον διαγωνισμό ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης “ΚΑΛΛΟΣ: Για μένα αυτό είναι ομορφιά”. Σε ένα κομμάτι παζλ κατάφεραν να χωρέσουν σκέψεις, συναισθήματα, χρώματα και εικόνες που σημαίνουν για εκείνα…ομορφιά!
Μάλιστα, η επιλογή της ημέρας δεν ήταν τυχαία καθώς η 15η Απριλίου (ημέρα γέννησης του Λεονάρντο Ντα Βίντσι) έχει καθιερωθεί από το 2012, ως η Παγκόσμια Ημέρα Τέχνης.
Όλες οι δημιουργίες των μαθητών αναρτήθηκαν από τις εκπαιδευτικούς στην ιστοσελίδα του ΜΚΤ και στις 18 Μαΐου, οπότε και όλα τα έργα θα αναρτηθούν δημόσια, κάθε παιδί θα έχει τη δυνατότητα να βρει εύκολα και γρήγορα το δικό του έργο, βάζοντας στην αναζήτηση τον μοναδικό κωδικό που θα του δοθεί μετά το Πάσχα μαζί με το έργο του.
ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ 2022 – ΚΑΛΛΟΣ: Για μένα αυτό είναι Ομορφιά