“Κυρία, υπάρχουν τόσο σημαντικές διαφορές μεταξύ των ανθρώπων, για να φτάσουν στο σημείο να κάνουν πόλεμο;”
Αυτή ήταν και η αφορμή για να συζητήσουν τα Πεμπτάκια το επίκαιρο θέμα του πολέμου μεταξύ Ουκρανίας – Ρωσίας. Η συζήτηση επεκτάθηκε στα πιθανά αίτια ενός πολέμου. Άκουσαν το τραγούδι “Σ’ αυτή τη μηχανή” και “Για να νικήσουν” και διέκριναν τις διαφορετικές συνθήκες διαβίωσης που έχουν οι άνθρωποι ανά χώρα. Είδαν φωτογραφίες και σχολίασαν τις ευχάριστες στιγμές και τις ανέσεις που μπορεί να έχει κάποιος ζώντας σε μια χώρα που επικρατεί ειρήνη. Ύστερα, αναφέρθηκαν στις καταστροφικές συνέπειες ενός πολέμου.
Δημιούργησαν ένα κολλάζ όπου κάθε μαθητής ζωγράφισε μια στιγμή από την καθημερινή ζωή σε συνθήκη ειρήνης και σε συνθήκη πολέμου. Όλες οι εικόνες μαζί συνθέτουν ένα παζλ, κομμάτια του οποίου δημιουργούν ολόκληρο τον κόσμο.
Σε επόμενο μάθημα απάντησαν στον πόλεμο με τον δικό τους τρόπο… Με αφορμή το τραγούδι “Ν’ αγαπάς“, τα παιδιά αποτύπωσαν την δική τους οπτική για την αγάπη, δημιουργώντας ένα κολλάζ που δείχνει την λύση σε κάθε τι άσχημο!