Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Disab5

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Είναι μια ημέρα ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία και υπογραμμίζει την αναγκαιότητα διασφάλισης ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, καλλιέργειας σεβασμού και καταπολέμησης κάθε μορφής διακρίσεων και αποκλεισμών.

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτής της ημέρας, οι μαθητές της Δ’ τάξης παρακολούθησαν δύο ιστορίες παιδιών με αναπηρία και έπειτα ζήτησαν να βιώσουν κι εκείνα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά αυτά στο περιβάλλον του σχολείου.  Συνειδητοποίησαν ότι οι υποδομές δεν είναι πάντοτε οι κατάλληλες και δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση σε όλους τους χώρους.