Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 11-9-2019 στις 8:30 π.μ. θα γίνει ο αγιασμός του Σχολείου μας για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς και αμέσως μετά οι μαθητές θα αποχωρήσουν. Τα βιβλία θα δοθούν την επόμενη μέρα.

Από τη  Διεύθυνση

Οι ήρωες της ανακύκλωσης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ1 τμήματος του σχολείου μας, ευαισθητοποιημένοι με την ανακύκλωση όχι μόνο του χαρτιού αλλά και των άλλων υλικών, όπως : γυαλί, πλαστικό και αλουμίνιο, έγραψαν ένα παραμύθι και φιλοτέχνησαν αφίσες για να διαδώσουν την ιδέα της σε όσους περισσότερους συμμαθητές τους μπορούσαν.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

ΠΡΑΞΗ: «Εξειδικευμένη εκπαιδευτική υποστήριξη για την ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες» του Άξονα Προτεραιότητας 9 του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Αττική 2014-2020»

ΑΤΤΙΚΗ

«Εξειδικευμένη εκπαιδευτική υποστήριξη για την ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές  εκπαιδευτικές ανάγκες» του Άξονα Προτεραιότητας 9 «Προώθηση της Κοινωνικής Ένταξης και Καταπολέμηση της Φτώχειας και Διακρίσεων – Διασφάλιση της Κοινωνικής Συνοχής» του Ε.Π. «Αττική 2014-2020»

1 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Η παλέτα των συναισθημάτων ( ΝΓ Κουφονησίων )

Τα συναισθήματα που νιώθουμε είναι πολλά και ποικίλα , όπως   και τα χρώματα που βλέπουμε στην παλέτα ενός ζωγράφου.

Άραγε έχουμε σκεφτεί να ζωγραφίσουμε και να εκφράσουμε τα συναισθήματα  μας με διάφορα χρώματα ;

Απολαύστε  το παραμύθι » Η παλέτα των συναισθημάτων» και εμπνευστείτε από αυτό.

Ο Συναισθηματικούλης και η Συναισθηματικούλα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης   κατασκεύασαν τον  Συναισθηματικούλη και τη Συναισθηματικούλα.

Ευχαριστούμε για τη βοήθειά της τη δασκάλα των Εικαστικών κ. Σταματίνα Βορεάδη.

Ντελονέ

Τα παιδιά της Α και Β τάξης αφού κατανόησαν τα βασικά και σύνθετα χρώματα μέσα από τη γέφυρα του ουράνιου τόξου και αφού μελέτησαν το έργο του Ντελονέ «Λουλούδια μέσα από ουράνιο τόξο», προσπάθησαν να δημιουργήσουν τα δικά τους λουλούδια μέσα από το ουράνιο τόξο!

Πάουλ Κλέε – Τροχιές γύρω απ’ το κέντρο (ομόκεντρα)

Τα παιδιά της  Γ’ και Δ’ τάξης δημιούργησαν ζωγραφιές με ομόκεντρα σχήματα αφού πρώτα παρατήρησαν τα γεωμετρικά σχήματα (το ένα μέσα στο άλλο) στα έργα καλλιτεχνών όπως Ντελονέ, Άλμπερς, Νόλαντ αλλά και τα πιο ελεύθερα – βιομορφικά σχήματα (το ένα μέσα στο άλλο) στα λουλούδια του Κλέε.

Γιάννης Γαϊτης – Άνθρωποι στη σειρά

Χιλιάδες άνθρωποι, πλήθος κι όμως μόνοι … μοναχικός ο ποδηλάτης και ο πιλότος… όλοι ίδιοι, ο ίδιος άνθρωπος, ο ήρωας του Γαϊτη. Τα παιδιά της Α΄ και  της Β’  τάξης μελέτησαν το έργο του δημιουργού και στο τέλος δημιούργησαν τη δική τους ιστορία με ήρωες τους ήρωες των έργων του ζωγράφου.

Αλέξης Ακριθάκης – Ταξίδια με το ζωγράφο της χαράς και του ονείρου

Τα παιδιά της Α΄ Δημοτικού  γέμισαν τις βαλίτσες τους με χρώματα, ζωγραφιές και όνειρα και ξεκίνησαν για ένα φανταστικό ταξίδι, ενώ τα παιδιά του Δ΄2 τμήματος του Σχολείου εμπνεύστηκαν από τα θεατράκια του ζωγράφου και δημιούργησαν το δικό τους σκηνικό.

ΒΓΑΙΝΩ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟΝ Κ.Ο.Κ. – Δ1

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ΄1, στα πλαίσια του προγράμματος «Βγαίνω βόλτα με τον Κ.Ο.Κ.», προβληματίστηκαν, δημιούργησαν και διασκέδασαν παρέα με τα δευτεράκια του σχολείου μας. Ορισμένες δράσεις τους μπορούμε να τις απολαύσουμε στο βίντεο που ακολουθεί.

«Τα τζιτζίκια» (από τους μαθητές της Α΄ τάξης )

Καλό καλοκαίρι  σε όλους  εύχονται οι μαθητές της Α΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Φυλής. Έμπνευσή τους στάθηκε το ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη » Τα τζιτζίκια»  από το βιβλίο της Γλώσσας μας. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να κλείσει  μια δημιουργική χρονιά!

Πάμε βόλτα κύριε Κ.Ο.Κ. ! ( Β1 )

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και της ευρωπαϊκής καμπάνιας «Μπάκι, το Κυκλοφοριακό Φιδάκι» ασχολήθηκαν με το θέμα της Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Το βίντεο που ακολουθεί είναι αφιερωμένο σε σας παιδιά με πολλή πολλή αγάπη!

Καλό καλοκαίρι!1 » Διαβάστε όλο το άρθρο

Μπάκι, το Κυκλοφοριακό Φιδάκι

Τέσσερα τμήματα  του σχολείου μας ( Β1 , Δ1, Ε2, ΣΤ1 )  έλαβαν μέρος στη δεκαπενθήμερη ευρωπαϊκή καμπάνια  «Μπάκι , το Κυκλοφοριακό φιδάκι»  με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την προώθηση  αειφόρων τρόπων μετακίνησης από και προς το σχολείο.

Ο στόχος του σχολείου μας επιτεύχθηκε, χάρη στη μεγάλη  συμμετοχή

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Μικροί συγγραφείς …εν δράσει! (Το παραμύθι)

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης  ζώνης και των προγραμμάτων  που ανέλαβε η Α΄ τάξη με τίτλο : «Μικροί συγγραφείς… εν δράσει!»  και «Μια φορά και έναν καιρό ήταν ο Αίσωπος!» γράψαμε και εικονογραφήσαμε το δικό μας παραμύθι. Έχει