Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2021-2022

ΕΞΕ – 46287 – 2021 – Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2021_2022
Συνημμένα_46287_ΜΟΥΣΙΚΑ_ΣΧ _2021

Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την ανάποδη

Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας και του κακού λύκου το γνωρίζουμε όλοι μας.  Άραγε έχετε σκεφτεί  πώς θα ήταν το παραμύθι , αν άλλαζαν οι ρόλοι και γινόταν καλός ο λύκος μας και κακιά η Κοκκινοσκουφίτσα;

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ 1 τάξης του σχολείου μας  άδραξαν αυτή την πρόκληση και ετοίμασαν φανταστικά παραμύθια.

Θα απολαύσετε τις ιστορίες τους, κάνοντας αριστερό κλικ στα πράσινα γράμματα. Με το ροδάκι του ποντικιού θα περιηγηθείτε σε όλες τις σελίδες.

Καλή ανάγνωση!

Η Κοκκινοσκουφίτσα από την ανάποδη

Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Πηγή: my media lab

Η πρωτοβουλία ανήκει στον  ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ  ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Παρουσίαση του Εθνικού Ύμνου στην  Ελληνική Νοηματική Γλώσσα:   Γκανάτσας Χρήστος  –  Λαζαρίδου Ελευθερία  (μαθητές από το Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Κωφών και Βαρήκοων Θεσσαλονίκης)

Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Χρόνια πολλά, Ελλάδα!

Αγαπημένα μας παιδιά, αγαπητοί γονείς,
Ευχόμαστε να είναι η τελευταία φορά που τα παιδιά μας γιορτάζουν την επέτειο της Παλιγγενεσίας και του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου μπροστά από τους υπολογιστές.
Χρόνια πολλά, Ελλάδα!

Η Νίκη
Εδώ στο Ελληνικό το χώμα, το στοιχειωμένο και ιερό,
που το ίδιο χώμα μένει ακόμα απ’ τον αρχαίο τον καιρό,

στο χώμα τούτο πάντα ανθούνε κι έχουν αθάνατη ζωή
και μας θαμπώνουν, μας μεθούνε νεράιδες, ήρωες, θεοί.

Εδώ στο Ελληνικό το χώμα, το στοιχειωμένο κι ιερό,
που το ίδιο χώμα μένει ακόμα απ’ τον αρχαίο τον καιρό,

Είδα τη Νίκη τη μεγάλη, τη Νίκη τη παντοτινή,
την είδα εμπρός μου να προβάλλει με φορεσιά ολοφωτεινή.
Κωστής Παλαμάς

Έλεγχοι προόδου Β΄ τριμήνου Σχ. Έτους 2020-2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας,

Σας ενημερώνουμε ότι την Δευτέρα 22/3/2021 θα λάβετε τους ελέγχους προόδου β΄ τριμήνου των μαθητών/μαθητριών στο email σας.

Το Ηλεκτρονικό Λαογραφικό μας Μουσείο

Με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας «Μες στο Μουσείο»,  οι μαθητές και  οι μαθήτριες της Β΄ τάξης  μάζεψαν τους πολύτιμους θησαυρούς τους  και σας ξεναγούν στο δικό τους  Λαογραφικό Μουσείο. Απολαύστε το!

Έλεγχοι προόδου Α΄ τριμήνου Σχ. Έτους 2020-2021

Αγαπητοί γονείς,
Σας ενημερώνουμε πως σήμερα Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2020 θα αποσταλούν ηλεκτρονικά στα e mail σας οι έλεγχοι προόδου των μαθητών/-τριών των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων.

Ανακοίνωση

Φυλή, 15-11-2020

Αγαπητοί γονείς,

Όπως ήδη γνωρίζετε το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προχώρησε σε αναστολή  λειτουργίας των Δημοτικών σχολείων της χώρας από τις 16  Νοεμβρίου 2020.

Όποιος επιθυμεί να παραλάβει βιβλία ή άλλα αντικείμενα των παιδιών του από το Σχολείο, μπορεί να προσέλθει κατ’ εξαίρεση  τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 από τις  9 έως  τις 11 π.μ., με αυστηρή τήρηση των συστάσεων  του ΕΟΔΥ (μάσκα, αποστάσεις).

Για οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα  σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης  θα ενημερωθείτε  από αύριο με mail ή από τη σελίδα του Σχολείου https://blogs.sch.gr/dimfylis/, την οποία και παρακαλείσθε να επισκέπτεστε καθημερινά.

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ  ΕΟΔΥ (11/11) ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑΣΧΟΛΕΙΑ

ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ  ΤΟ  ΝΕΟ  ΚΟΡΩΝΟΪΟ   SARS–CoV-2 (COVID-19)-   ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ  ΕΟΔΥ (11/11) ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑΣΧΟΛΕΙΑ

Δηλώσεις για το Ολοήμερο Πρόγραμμα

Αγαπητοί γονείς,
Υπενθυμίζεται ότι αύριο Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2020 λήγει η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων για το Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου.
Όσοι ενδιαφέρονται να επικοινωνήσουν με το Σχολείο.