Εκδήλωση Φιλαναγνωσίας για τους γονείς

Μάι 202422

Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ 1

Τη Δευτέρα 20 Μαΐου  πραγματοποιήθηκε  εκδήλωση  στο σχολείο από την Ομάδα Δράσης Φιλαναγνωσίας προς τους γονείς,  με θέμα  την καλλιέργεια  της  αγάπη για τα βιβλία  στα παιδιά τους.

Η εκδήλωση είχε ως βασικούς στόχους τα εξής:

• Κατανόηση των εννοιών που σχετίζονται με την ανάγνωση.
  • Ενημέρωση  για τα οφέλη της ανάγνωσης και κατανόηση της σημασίας  για την ολοκληρωμένη ανάπτυξη του παιδιού.
  • Ενθάρρυνση  να είναι οι ίδιοι οι γονείς πρότυπα αναγνωστικής συμπεριφοράς.
  • Παροχή συμβουλών για τη δημιουργία  αναγνωστικού περιβάλλοντος στο σπίτι.
  • Συζήτηση για το πώς η κοινή ανάγνωση μπορεί να δημιουργήσει όμορφες αναμνήσεις και να ενισχύσει την επικοινωνία στην οικογένεια.
  • Προτάσεις  στρατηγικών για την ενσωμάτωση της ανάγνωσης στην καθημερινή ρουτίνα του παιδιού.
  • Καθοδήγηση για την επιλογή κατάλληλων βιβλίων.
  • Συμβουλές για να κάνουν το διάβασμα μια διασκεδαστική εμπειρία.

Η καλλιέργεια της αγάπης για τα βιβλία στα παιδιά μας δεν είναι μόνο ένα δώρο που τους προσφέρουμε για το παρόν, αλλά και μια επένδυση για το μέλλον. Μέσα από τα βιβλία,  μαθαίνουν να ονειρεύονται, να εξερευνούν νέους κόσμους και να αναπτύσσουν κριτική σκέψη. Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι το διάβασμα δεν είναι απλώς μια δεξιότητα, αλλά ένας τρόπος να βλέπουμε τον κόσμο και να κατανοούμε τον εαυτό μας.

Αγαπητοί Γονείς, σας ευχαριστούμε που συμμετείχατε σε αυτήν την εκδήλωση και που είσαστε πρόθυμοι να συμβάλετε στην ανάπτυξη της Φιλαναγνωσίας στα παιδιά σας. Ας  τους δώσουμε το δώρο της ανάγνωσης και ας τα βοηθήσουμε να ανακαλύψουν την μαγεία που κρύβεται μέσα στις λέξεις.

Καλή συνέχεια στο υπέροχο ταξίδι της Ανάγνωσης!

kktUSh2Y

Vc4vXUmi

O1JTKxTx

YYeC8boQ