ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ 1

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2018, το ΚΠΕ Κισσάβου-Ελασσόνας υλοποίησε, σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, Δράση για τα “Χελιδονίσματα” στο Ειδικό Σχολείο Λάρισας. «Χελιδονίσματα 2018», μια εκδήλωση ήδη γνωστή, αφού υλοποιείται για 24η χρονιά, αποτελεί καλωσόρισμα στην άνοιξη και τα χελιδόνια και συνδυάζει την κατασκευή των πήλινων φωλιών με άλλες εκδηλώσεις (κάλαντα για τα χελιδόνια, παρουσιάσεις, κατασκευές, εκθέσεις). Υλοποιείται κάθε Μάρτιο σε περίπου 35 περιοχές της χώρας για σχολικές ομάδες ή για το ευρύτερο κοινό και προσφέρει χαρά και ικανοποίηση σε οργανωτές, παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικούς.
Ο γενικός σκοπός των «Χελιδονισμάτων» είναι να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά για τον ερχομό των χελιδονιών, τις απειλές που αντιμετωπίζουν στο δύσκολο ταξίδι τους από την Αφρική και να τα βοηθήσουν φτιάχνοντας με ενθουσιασμό φωλιές από πηλό ( που αντικαθιστά το χώμα που τα χελιδόνια δυσκολεύονται πλέον να βρουν στην πόλη). Μετά το εργαστήριο τα παιδιά παίρνουν μαζί τις φωλιές και αφού στεγνώσουν, τις τοποθετούν στο σχολείο ή στο μπαλκόνι του σπιτιού τους.

Ο Υπεύθυνος του ΚΠΕ

Αντρέας Γκανάτσιος