ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

1. MOYSIKA ORGANAΤην Πέμπτη 19 Απριλίου 2024 στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος ‘’Ταξιδεύω στην Ελλάδα με χορό και με τραγούδι ‘’ υλοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση ‘’ κατασκευή μουσικών οργάνων’’. Το γυμναστήριο του σχολείου μας μεταμορφώθηκε ένα υπέροχο εικαστικό εργαστήρι  ! Οι μαθητές, υπό την καθοδήγηση των εικαστικών του σχολείου, Οικονόμου Δήμητρα και Γουλή Νικολέτα και με την βοήθεια των εκπαιδευτικών  κατασκεύασαν υπέροχα μουσικά όργανα όπως λαούτο, ακορντεόν, τύμπανα, ντέφι, βιολί, πιάνο και πολύχρονες μαράκες!  Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες σχεδίασανε, κόψανε, βάψανε και  κόλλησαν τα υλικά των οργάνων. Στο τέλος, χρησιμοποιώντας τα μουσικά όργανα στήθηκε γλέντι με τραγούδι και χορό. Η συνεργασία ανθρώπων με ταλέντο μεράκι, θετική διάθεση και αγάπη για τα παιδιά πάντα δημιουργεί αριστουργήματα. Το αστείρευτο ταλέντο και το μεράκι των ακούραστων εικαστικών μας, Δήμητρας και Νικολέτας ενώθηκε με την θετική διάθεση και την εργατικότητα των εκπαιδευτικών του σχολείου  και χάρισαν στους μαθητές μας άλλη μια υπέροχη εμπειρία.

2. MOYSIKA ORGANA

3. ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ