Ενδοσχολική Επιμόρφωση μελών του Συλλόγου Διδασκόντων στο πλαίσιο σχεδίου δράσης

Το Σάββατο 13 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική ημερίδα διάρκειας 4ων ωρών και θέμα: « Διαχείριση κρίσεων στη συμπεριφορά παιδιών και εφήβων με ειδικές ανάγκες που σχετίζονται με την εκδήλωση της σεξουαλικότητας τους.
Τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων, με αφορμή γεγονότα της καθημερινότητας του σχολείου που τείνουν να απορρυθμίζουν συναισθηματικά τους μαθητές και να οδηγούν σε κρίσεις, αποφάσισαν  την επικοινωνία με το Τμήμα Παιδιού και Εφήβου  του Κέντρου Παιδιού και Εφήβου Χίου και την κατάθεση σχετικού αιτήματος για τη διεξαγωγή ημερίδας -επιμόρφωσης.

Οι Επιστημονικοί Συνεργάτες του ΚΠΕ ανταποκρίθηκαν θετικά, άμεσα και με επαγγελματισμό στο αίτημα του Σ.Δ με αποτέλεσμα η παιδοψυχίατρος κ. Φωτεινή Σταματόπουλου, η ψυχολόγος κ. Ιωάννα Γούλη και η ειδική παιδαγωγός κ. Ειρήνη Παπουλή να βρεθούν κοντά μας στις 13/5.

Η επιμόρφωση περιλάμβανε την θεωρητική πλαισίωση του εν λόγω θέματος και στη συνέχεια την ανάδειξη χρήσιμων εργαλείων και στρατηγικών χειρισμού κρίσεων που σχετίζονται με την αναδυόμενη σεξουαλικότητα των μαθητών-τριών.

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΠΕ και τις κυρίες της διεπιστημονικής του ομάδας για την ενδιαφέρουσα και πολύ χρήσιμη εισήγηση. Ελπίζουμε να αποτελέσει αφορμή και για μελλοντικές δράσεις.

Δείτε εδώ τη δημοσίευση του Κέντρου Παιδιού και Εφήβου.

B915D50A 8A3F 4D51 B53D 9235B72F927B

ECA190AB A633 4F50 85AE 2C056A240AC2C6B0E66D 0B8E 4723 9626 9A197887D36D