Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024  οι μικρότερες τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή. Οι μαθητές της Α΄ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Βλέποντας με τη μάσκα μου στον βυθό». Μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες γνώρισαν το θαλάσσιο οικοσύστημα και βιοποικιλότητα, παρατήρησαν τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα των ζώων του βυθού και ανακάλυψαν τις κρυψώνες τους πάνω σε ένα εντυπωσιακό  σκηνικό  θάλασσας.  Οι μαθητές των  Β΄ και Γ΄ τάξεων παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Εξαφανίστηκαν οι Δεινόσαυροι». Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η προβολή στον ημισφαιρικό θόλο (dome)  μια ιστορίας επιβίωσης των ζώων αυτών στα προϊστορικά χρόνια. Στην αίθουσα εξερευνητών ανακάλυψαν τα μυστικά των δεινοσαύρων. Τέλος περιηγήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο παρατηρώντας σκελετούς, απολιθώματα και ομοιώματα  διαφόρων  ζώων στο πραγματικό τους μέγεθος.

φυσ ιστορ 1 φυσ ιστορ 2 φυσ ιστορ 3             φυσ ιστορ 4         φυσ ιστορ 5