Απρ 20221

57B35DC711660CD6A5640788EA7B7378

1647630923290 1647628076066

“Οι καλοί και οι κακοί ιππότες ” της Β’ τάξης – Εργαστήριο δεξιοτήτων “Ψυχική και  συναισθηματική υγεία”

Οι καλοί και οι κακοί ιππότες παλεύουν συνήθως καβάλα σε άλογο, μα όταν τα κάστρα τους είναι κοντά αρχίζουν τον διάλογο…

“Οι κακοί ιππότες λένε : Έχουμε σκάλες πανύψηλες, στους πύργους σας  να σκαρφαλώσουμε !

Κι οι καλοί ιππότες λένε : A, μας δανείζετε μία, που θέλουμε μια λάμπα να βιδώσουμε;”

Οι ιππότες  του βιβλίου αναμετρώνται με πανέξυπνες στιχομυθίες που σε κάνουν να χαμογελάς, και γρήγορα να σκάσεις από τα γέλια.
Αστείο… παιχνιδιάρικο και κεφάτο.. . το βιβλίο του  Αντώνη Παπαθεοδούλου,  που διαβάσαμε και επεξεργαστήκαμε τις προηγούμενες μέρες στην  τάξη μας.
Είναι όμως μόνο αυτό; Συχνά ξεχνάμε ότι τα λόγια μας πληγώνουν. Ο λεκτικός εκφοβισμός είναι από τις πιο συνηθισμένες μορφές βίας. Αφορά όλες τις ηλικίες και συμβαίνει παντού.. στο σχολείο, στον δρόμο, στο σπίτι, σε δημόσιους χώρους.

Άραγε τι μπορούμε να  απαντήσουμε σε κάποιον που μας ενοχλεί και τα βάζει μαζί μας; Πώς μπορούμε να τον αγνοήσουμε; Οι καλοί ιππότες βρίσκουν  τον πιο όμορφο τρόπο! Μετατρέπουν κάθε πρόταση  των κακών ιπποτών σε ένα πανέξυπνο πείραγμα! Έτσι τους δηλώνουν με έναν πρωτότυπο τρόπο, πως αυτοί δεν θέλουν  να τα βάλουν με κανένα. Απαντούν στη βία χωρίς βία!

Με αφορμή αυτό το βιβλίο – το οποίο μας θυμίζει  το βραβευμένο βιβλίο του συγγραφέα “Οι καλοί και οι κακοί πειρατές”- οι μαθητές της Β’ τάξης κατασκεύασαν τον δικό τους  “καλό” και” κακό” ιππότη. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και  στη συνέχεια κάθε παιδί έγραψε τη δική του αστεία στιχομυθία σε ένα χαράκι post it. Το ύφος και τα λόγια που διάλεξε έπρεπε να συνάδουν με την ομάδα που εκπροσωπούσε…  Τα παιδιά πυροδότησαν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά  τους, μα πάνω απ’ όλα γέλασαν και  διασκέδασαν!!

Στη συνέχεια οι μαθητές έπαιξαν παιχνίδια ρόλων, έγραψαν τη δική τους συνταγή της φιλίας και  βρήκαν ευφάνταστες ιδέες για το τι μπορούν να κάνουν με τα  χέρια τους  και με τις λέξεις. Συμφώνησαν πάντως ότι τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε … και οι λέξεις δεν είναι για πληγώνουμε!!

Όλες οι παραπάνω δράσεις έγιναν στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων Ζω καλύτερα – Ψυχική και συναισθηματική υγεία.

από κάτω από: Β Δημοτικού, Β' ΤΑΞΗ, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.