Εγγραφές Α΄ Δημοτικού

Η διαδικασία εγγραφών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού ξεκινάει την 1η Μαρτίου και θα διαρκέσει έως και τις 20 Μαρτίου. Στην Α΄ τάξη εγγράφονται μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1/1/2017 έως 31/12/2017. Για την εγγραφή χρειάζονται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

2.Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

1. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.
  2. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  3. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.

Όσοι γονείς επιθυμούν, μπορούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο τμήμα του σχολείου, χωρίς προϋποθέσεις, κάνοντας τη σχετική αίτηση.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται κατόπιν συνεννόησης και προκαθορισμένων ραντεβού. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το σχολείο στα τηλέφωνα: 2843031331 και 2843305019