Καλώς ήρθατε@Blogs.sch.gr

Ανακοινώσεις – Προσκλήσεις

Screenshot 2022 10 11 14 51 56 7702

Γενική Συνέλευση – Εκλογές Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, βάσει του καταστατικού λειτουργίας του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Άνω Βιάννου σας καλούμε το Σάββατο 15/10/2022 και ώρα 6:30 μ.μ. στην πρώτη τακτική Γενική Συνέλευση για τη σχολική χρονιά 2022 – 2023 η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Σχολείο της Άνω Βιάννου.

Όπως γνωρίζετε η Γενική Συνέλευση είναι το ανώτατο όργανο των γονέων με σκοπό τη συζήτηση, αντιμετώπιση και επίλυση των θεμάτων και των προβλημάτων που αντιμετωπίζει μια σχολική κοινότητα. Η συμμετοχή όλων μας στη Γενική Συνέλευση και γενικότερα η ενεργή συμμετοχή μας ως μέλη του Συλλόγου κρίνεται αναγκαία.

Θέματα Γενικής Συνέλευσης (Ημερήσια Διάταξη):

1. Ενημέρωση για τον μέχρι τώρα απολογισμό των πεπραγμένων του Συλλόγου.

2. Ενημέρωση για τον μέχρι τώρα οικονομικό απολογισμό του Συλλόγου.

3. Γνωριμία των γονέων της Α’ Δημοτικού με το Σύλλογο.

4. Αρχαιρεσίες για την ανάδειξη νέου Δ. Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

5. Συζήτηση και ενημέρωση των γονέων για διάφορα θέματα και προτάσεις – απόψεις των γονέων που θα βοηθήσουν στη βελτίωση της παρουσίας των παιδιών μας στο χώρο του σχολείου.

Σας υπενθυμίζουμε ότι η Γενική Συνέλευση βρίσκεται σε απαρτία όταν συμμετέχει το 1/3 των μελών που έχουν εκπληρώσει τις ταμειακές υποχρεώσεις τους.

Σε περίπτωση που δεν υπάρξει απαρτία συγκαλείται νέα Γενική Συνέλευση την αντίστοιχη ημέρα και ώρα της επόμενης εβδομάδας, στον ίδιο τόπο με τα ίδια θέματα της ημερήσιας διάταξης, οπότε και βρίσκεται σε απαρτία με όσα μέλη είναι παρόντα.

Η ετήσια συνδρομή αλλά και τα έσοδα από έκτακτες εισφορές, είναι τα μόνα έσοδα του Συλλόγου και όπως θα διαπιστώσετε με την παρουσία σας στη Συνέλευση είναι και ανταποδοτικά προς όφελος των παιδιών μας.

Οι αιτήσεις των υποψηφίων θα υποβληθούν την ίδια μέρα πριν τις αρχαιρεσίες. Για οποιαδήποτε πρόβλημα και απορία μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλέφωνο: 6981409600 (Καρτσάκης Θεόδωρος).

Το Δ. Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Άνω Βιάννου

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén