Δημοτικό Σχολείο Άνω Αλισσού                                                                                   28-9-2022

Φίλοι γονείς, που τα παιδιά σας μετακινούνται με λεωφορείο ή ταξί.

Καλή χρονιά και πάλι κι ευχόμαστε σε όλους να έχουμε καλές και χωρίς προβλήματα μεταφορές.

Για να το πετύχουμε αυτό θα σας συνιστούσα να ακολουθούμε τα παρακάτω:

• Τα παιδιά θα πρέπει να είναι στην ώρα τους στη στάση ή σε όποιο σημείο παραλαβής γιατί τα μεταφορικά μέσα δεν επιτρέπεται να περιμένουν τους μαθητές. Η όποια αναμονή γίνεται με ευθύνη του μεταφορέα, ως εξυπηρέτηση και πάλι σε περιορισμένα όρια. Θα πρέπει λοιπόν να σκεφτόμαστε ότι υπάρχουν μαθητές και μαθήτριες που περιμένουν τη μεταφορά τους σε επόμενη στάση ή δρομολόγιο και θα πρέπει να γνωρίζετε ότι προβλέπεται πρόστιμο για το μεταφορέα που καθυστερεί επανειλημμένα. Συν τοις άλλοις η πίεση του χρόνου μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση ταχύτητας και λάθη από τον οδηγό με κινδύνους για τα παιδιά μας.
  • Πάντα θα πρέπει να υπάρχει ενήλικας στη στάση ή στο σημείο επιβίβασης ή αποβίβασης των παιδιών. Τόσο η συνοδός όσο κι ο οδηγός του λεωφορείου δεν φέρουν ουδεμία ευθύνη για την ασφάλεια του μαθητή, τον οποίο υποχρεούνται να αφήσουν στη στάση. Η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά τον γονέα και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για το παιδί που μένει ανεπιτήρητο στο δρόμο. Δεν μπορεί ο οδηγός του ΚΤΕΛ να περιμένει ή η συνοδός να ψάχνει τον γονέα ή τον κηδεμόνα για να παραλάβει το παιδί, γιατί σχεδόν πάντα ακολουθεί άλλο δρομολόγιο του λεωφορείου προς άλλη περιοχή και δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος.
  • Οι γονείς είναι καλό να ειδοποιούν έγκαιρα τον μεταφορέα ταξί σε περίπτωση που το παιδί δεν προσέλθει στο σχολείο για να μη γίνονται άσκοπες μετακινήσεις και αναμονές των άλλων παιδιών στο κρύο.
  • Οι γονείς θα πρέπει να έχουν ως δεδομένο ότι η χρήση των μεταφορικών μέσων γίνεται κι από άλλους επιβάτες και υπάρχει κίνδυνος διάδοσης ασθενειών. Στα ταξί δεν έπαψε το μέτρο της μάσκας αλλά και στο λεωφορείο, που δεν είναι υποχρεωτικό, καλό θα είναι τα παιδιά να τη χρησιμοποιούν. Άλλωστε, η απόσταση που διανύει το λεωφορείο είναι πολύ μικρή.
  • Οι γονείς οφείλουν να συζητήσουν με τα παιδιά τους για το πώς συμπεριφερόμαστε ως επιβάτες στα μέσα μαζικής μεταφοράς (φωνές, τσακωμοί, μετακινήσεις σε θέσεις κλπ).
  • Να γνωρίζετε ότι οι μεταφορείς μας και η συνοδός του λεωφορείου είναι έμπειροι και δοκιμασμένοι για πολλά χρόνια και πάντα υπάρχει η διάθεση για επίλυση των προβλημάτων. Θα πρέπει όμως κι αυτοί να τηρούν όλα τα προβλεπόμενα από την ΚΥΑ και να συνεργάζονται με τους γονείς και τη διεύθυνση του σχολείου.
  • Τέλος, αν κρίνετε ότι υπάρχουν κάποια θέματα με τα μεταφορικά μέσα (μεταφορείς – συνεπιβάτες μαθητές – χρόνο αναμονής) θα πρέπει να κοινοποιούνται στη διεύθυνση του σχολείου για να υπάρχει προσπάθεια για επίλυση.

Ο διευθυντής του σχολείου

Κατηγορίες: Γενικά, Νέα Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.