Γερά δόντια … φροντίδα από μικρή ηλικία

Με αφορμή την επίσκεψη της οδοντίατρου στο σχολείο μας για τον έλεγχο των δοντιών των μαθητών μας σας αναρτούμε ένα ενδιάφερον άρθρο σχετικά με το θέμα:

Πολλοί γονείς, δυστυχώς, ενώ παρακολουθούν επισταμένως την υγεία των παιδιών τους, συχνά παραμελούν τη στοματική τους υγιεινή. Έτσι παρατηρούμε μικρά παιδιά που, επειδή ακριβώς δεν καθαρίζουν τα δόντια τους, παρουσιάζουν από πολύ νωρίς προβλήματα που εμφανίζουν συνήθως στις οδοντοστοιχίες τους οι ενήλικοι. Aν όμως οι γονείς τους είχαν εγκαίρως αποταθεί σε έναν παιδοδοντίατρο, ο οποίος θα είχε εντάξει τα παιδιά από την ηλικία των 3 ετών σε ένα πρόγραμμα παρακολούθησης, θα είχαν διαφυλάξει την καλή υγεία τόσο των πρώτων όσο και των μόνιμων δοντιών. Aς δούμε, λοιπόν, στη συνέχεια τι ακριβώς μας συμβουλεύουν οι ειδικοί για τη φροντίδα της στοματικής υγείας των παιδιών στα πρώτα χρόνια της ζωής τους.

Μπορείτε να διαβάσετε όλο το άρθρο στην εξής ιστοσελίδα:

;