Αρχική » ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ » ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ μέσα από τη ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗ

ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ μέσα από τη ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗ

Με μουσική, χορό, εικαστικά και θεατρικό παιχνίδι που βρίσκονται ακόμη στο στάδιο προγραμματισμού και οργάνωσης μέχρι να πάρουν την τελική τους μορφή θα υλοποιηθεί το πρόγραμμα της μουσικοκινητικής, του οποίου ο στόχος είναι με εργαλείο τη μουσική να ενημερώσουμε και να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά, για την πολυπολιτισμικότητα καθώς και για όλες τις εκφάνσεις του ρατσισμού, μέσα στο σχολικό περιβάλλον αλλά και γενικότερα στην ελληνική κοινωνία. Τα παιδιά δεν έχουν προκαταλήψεις, “φορτώνονται” από κοινωνικές επιταγές καθώς και από το ξενοφοβικό και ρατσιστικό τους περιβάλλον. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα παιδιά να γίνονται είτε θύτες, είτε θύματα ρατσιστικής συμπεριφοράς. Έτσι λοιπόν βιώνουν από πολύ μικρή ηλικία την ντροπή, τον φόβο, την απομόνωση, την μελαγχολία. Επίσης αναπτύσσουν επιθετική ή φοβική συμπεριφορά καθώς και μειωμένο εκπαιδευτικό ενδιαφέρον. Παραθέτουμε ενδεικτικά κάποια βήματα που θα ακολουθηθούν: · Ο εκπαιδευτικός προτρέπει όλα τα παιδιά να πειραματιστούν με τα μουσικά όργανα για την απόδοση του κάθε ήχου ώστε να επιλέξουν το κατάλληλο. · Ο εκπαιδευτικός λειτουργεί ως μαέστρος και η ομάδα ως ορχήστρα, αφού έχουν προαποφασίσει για κάποια σήματα που θα διευκολύνουν το παίξιμο, π.χ. πότε θα παίξει το κάθε παιδί, πότε θα σταματάει, πότε θα γίνονται οι παύσεις, πως θα παίζουν δυνατά ή σιγανά. · Ο εκπαιδευτικός διηγείται μία ιστορία στα παιδιά δίνοντας έμφαση στα σημεία που μπορούν να αποδοθούν ηχητικά · Κ.ά. Στη διαδικασία αυτή θα προσφέρει εθελοντικά με την παρουσία του στο σχολείο και την καθοδήγησή του ο μουσικός, Θεόδωρος Βουλγαράκης, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.

16651013_1414220275268907_562537338_o

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.