Δημοσιεύθηκε στην etwinning, Γενικά, Δράσεις

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

downloadΗ Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου και είναι μια ημέρα αφιερωμένη στην ανάδειξη της γλωσσικής και πολιτισμικής πολυμορφίας της Ευρώπης.
Στο σχολείο μας οι μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης τη γιόρτασαν τόσο διαδικτυακά όσο και δια ζώσης και συμμετείχαν σε διάφορες δραστηριότητες. Ταξίδεψαν σε μεγάλες πρωτεύουσες της Ευρώπης, άκουσαν τη γλώσσα τους  και συντονίστηκαν σε ραδιοφωνικούς σταθμούς. Έπαιξαν διαδραστικά παιχνίδια (γλωσσοδέτες, argo),δημιούργησαν συννεφόλεξο με τις ευρωπαιϊκές γλώσσες που γνωρίζουν, προσπάθησαν με ηχητικά ντοκουμέντα να τις αναγνωρίσουν  και μάντεψαν τα αρχικά γράμματα των ευρωπαϊκών γλωσσών.

Τέλος, με το σύνθημα “μιλήστε μας” ενώσαμε τα χέρια μας και ενθαρρύνουμε τους ανθρώπους να ξεκινήσουν συζητήσεις με συνομιλητές από από πολλές διαφορετικές γλώσσες που χρησιμοποιούνται στην ήπειρό μας!