Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, ΤΠΕ

Το χωριό των συναισθημάτων

Στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων”, στην ενότητα “Ευ ζην” και συγκεκριμένα στην υποενότητα “Τα συναισθήματα” , οι μαθητές της Γ’ Τάξης, διδάχθηκαν από τον δάσκαλό τους κ.Γρηγόρη Δημητρακόπουλο τα συναισθήματα. Με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής κας Μαργιολής Γάκη, οι μικροί μαθητές έγραψαν σενάριο θεατρικού έργου με τίτλο: “Το Χωριό των συναισθημάτων”. Οι ίδιοι μαθητές στο Εργαστήριο Πληροφορικής με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής κας Ελένης Τσιαμούρτα, δημιούργησαν ψηφιακό κόμικ, με τη χρήση της εφαρμογής Pixton Educator App. Η εφαρμογή είναι συνδρομητική και καλύφθηκε από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας.

Το κόμικ θα παρουσιαστεί στις 13 Μαΐου 2022 στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, στην Καρδίτσα.