Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, ΤΠΕ

Σχολικός διαγωνισμός για την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου

block report 56639758 2Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου είναι ο φορέας διοργάνωσης του σχολικού διαγωνισμού για την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου, που φέτος θα γιορταστεί στις 08/02/2022.

Το θέμα του διαγωνισμού είναι: «To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος. Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου 2022».

Μαθητές από όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες ατομικά ή ομαδικά καλούνται να δημιουργήσουν υλικό που να αναδεικνύει το γεγονός ότι η φωνή τους έχει δύναμη -ακόμα και στο διαδίκτυο- και ότι είναι σημαντικό όταν συναντούν online κάτι το οποίο τους αναστατώνει/πληγώνει ή βλάπτει να το λένε σε κάποιον ενήλικα που εμπιστεύονται. Έμφαση δίνεται και στα διαθέσιμα εργαλεία που παρέχονται στους ψηφιακούς χρήστες για να αναφέρουν ή να καταγγείλουν κάποιον ή κάτι (report & block).

Το Σχολείο μας συμμετέχει με την Στ’ Τάξη. Οι μαθητές δημιούργησαν ψηφιακή αφίσα με την εφαρμογή piktochart

Μπορείτε να δείτε την αφίσα των μαθητών ΕΔΩ