Παγκόσμια Ημέρα Ζώων

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ζώων, στις 4 Οκτωβρίου 2022, οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Νικολάου Κέας έγραψαν ένα σύντομο κείμενο αφιερωμένο στο αγαπημένο ζωάκι τους, ενώ δεν παρέλειψαν να το συνοδεύσουν με πολλές φωτογραφίες μαζί τους.

Στη συνέχεια, με αφορμή τα αμέτρητα γατάκια που κυκλοφορούν στο νησί έγινε συζήτηση σχετικά με τα αδέσποτα ζώα, καθώς και για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να τα βοηθήσουμε και να τα προστατεύσουμε.

Τα παιδιά συνοψίζοντας όλες τις ιδέες έφτιαξαν συννεφόλεξα σε σχήμα ζώων που αναφέρουν όλα αυτά που χρειάζονται τα ζώα, συνεχίζοντας με εικαστικές δημιουργίες σε συνδυασμό με διάφορα σχετικά παιχνίδια.

IMG 2276

Στο τέλος της ημέρας, το αποτέλεσμα ήταν η δημιουργία ενός ταμπλό αφιερωμένο στην ημέρα αυτή με κολάζ από τα κείμενα και τις κατασκευές των παιδιών.