Στο σχολείο μας την ώρα της Μελέτης του Περιβάλλοντος ήρθαμε για μία ακόμα φορά αντιμέτωποι με το θέμα της ανακύκλωσης και κυρίως με τους τρόπους που θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε “άχρηστα” υλικά.

Μιας και στο σχολείο μας λοιπόν έχουμε ήδη αρχίσει να κάνουμε ανακύκλωση σε χαρτί αλλά και μπαταρίες, μας έλειπε ένας πιστός φίλος που να μας βοηθά αλλά και να μας υπενθυμίζει να χωρίζουμε τα υλικά σε ανακυκλώσιμα ή μη και να μας προσφέρει και μία νότα χαράς μέσα στην τάξη μας.

Οι ιδέες που ακούστηκαν ήταν πολλές:

α) ένας γλυκός σκύλος

β) μία πολύχρωμη πεταλούδα

γ) ένας τρομερός δεινόσαυρος!!!

……………………………………………….

Τελικά καταλήξαμε σε ένα έξυπνο ρομποτάκι.

Τα παιδιά χρησιμοποίησαν τις κούτες από τα βιβλία της φετινής χρονιά και δημιουργήσαμε ως πρώτο βήμα τον κορμό του

20161110_123036

Στη συνέχεια η κατασκευή μας άρχισε να παίρνει μορφή

20161110_124258

Στο τέλος χρησιμοποιήσαμε το ταλέντο μας ώστε να έχουμε έναν υπέροχο φίλο μέσα στην τάξη μας και να φυλάμε εκεί τα χαρτιά προς ανακύκλωση.

Κυρίες και Κύριοι σας παρουσιάζουμε ………………….

Τον Άκη το Ρομποτάκι

20161110_14001820161214_134527