Αρχείο μηνός Ιούνιος 2017

ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ E1

Μεταξύ ταινίας και παιχνιδιού, από την τελευταία μας μέρα του Ιουνίου, E1. Καλό καλοκαίρι

Κατηγορίες: Ε τάξη | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας- Τομ Σόγερ Ε1

Για τη διαπραγμάτευση του θέματος αξιοποιήθηκε το ψηφιακό περιβάλλον του wikispaces για συνεργατική γραφή και ενσωμάτωση των ψηφιακών λογισμικών Web 2.0.  Από το Ε1 Αγίου Δημητρίου

Κατηγορίες: Δράσεις, Ε τάξη, Τ.Π.Ε. | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Καλοκαιρινές ευχές Γ΄τάξη

Η Τρίτη τάξη σας εύχεται καλό καλοκαίρι !!!

Κατηγορίες: Γ τάξη | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Η πειρατεία στο Βυζάντιο

Ιστορική περίοδος  αυτή του Βυζαντίου. Ερευνητική εργασία των μαθητών της Ε τάξης του 12ου Δ. Σ. Αγίου Δημητρίου. Διάρκεια έξι μήνες. Και τα αποτελέσματα με χρήση ΤΠΕ.    – Χρονογραμμή –Χαρτογράφηση   – Ιστορικό μυθιστόρημα “Άννα και Θεοφανώ”

Κατηγορίες: Δράσεις, Ε τάξη | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

eTwinning – UNESCO, E1

Αφορμή:  Τα αναγνωρισμένα από την UNESCO μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς της  Ελλάδας. Ευκαιρία:  Επαφή με τα πολιτιστικά στοιχεία γειτονικών χωρών και γιατί όχι, Γεωγραφία, Γλώσσα, Εικαστικά και Μαθηματικά.

Κατηγορίες: Δράσεις, Ε τάξη | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

eTwinning – Popular traditions without borders

Και η συνέχεια με παραδοσιακές ελληνικές συνταγές…

Κατηγορίες: Δράσεις, Ε τάξη | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο