Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού 2021

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στις 6 Μαρτίου,οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Αετού ενημερώθηκαν σχετικά με το σύγχρονο αυτό φαινόμενο κι έγινε συζήτηση για τα διάφορα είδη βίας που υπάρχουν, καθώς και για τις δικές τους εμπειρίες γύρω από το σχολικό εκφοβισμό . Συζήτησαν ακόμη για τις αιτίες πρόκλησης, τις επιπτώσεις  και πιθανούς τρόπους αντίδρασης και αντιμετώπισης.

Σκοπός της ενημέρωσης ήταν πρόληψη και η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας ,σε ένα ζήτημα που έχει απασχολήσει τους ερευνητές της παιδικής ψυχολογίας, εκπαιδευτικούς και γονείς καθώς η αύξηση της σωματικής και λεκτικής βίας στον σχολικό χώρο παρουσιάζει αυξανόμενα κρούσματα  που αποτελούν εστία προβληματισμού.