Το Σχολείο μας!

Το Σχολείο μας βρίσκεται στο λιμάνι του νησιού της Μήλου, τον Αδάμαντα. Είναι εξαθέσιο και λειτουργεί σε αυτό Τμήμα Ένταξης και Αίθουσα Πληροφορικής. Όραμα του Σχολείου είναι η απόκτηση γνώσεων, στάσεων και δεξιοτήτων, μέσα από συνεργατικές δράσεις μαθητών και εκπαιδευτικών, με οπτικές δημοκρατίας και συμπερίληψης, ανοιχτές στην κοινωνία. Στόχος μας είναι η δημιουργία ενός ποιοτικού…Συνέχεια ανάγνωσης Το Σχολείο μας!

ΔΕΠΥ, ΑΥΤΙΣΜΟΣ Ή ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙ;

Συχνά αναρωτιόμαστε αν το παιδί που παρουσιάζει κάποιες δυσκολίες στη μάθηση ή/και τη συμπεριφορά, εκδηλώνει  διαταραχή ελλειμματικής προσοχής και υπερκινητικότητας, συμπτώματα στο φάσμα του αυτισμού ή είναι ένα διαφορετικό, χαρισματικό παιδί. Καλό είναι να θυμόμαστε ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό και ίσως χαρισματικό, με το δικό του τρόπο! Σε κάθε περίπτωση, είναι σημαντικό να λάβουμε…Συνέχεια ανάγνωσης ΔΕΠΥ, ΑΥΤΙΣΜΟΣ Ή ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙ;

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Οι μαθητές της Γ΄ και της Στ΄ τάξης  παρουσίασαν μια όμορφη, γεμάτη γιορτή, με απαγγελίες, θεατρικά σκετσάκια, μουσική, τραγούδια και χορό. Ακολούθησε η καθιερωμένη παρέλαση, την οποία φέτος συνόδευσε και η Φιλαρμονική Κυνοπιαστών Κέρκυρας, δίνοντας ένα πιο γιορτινό και επίσημο  τόνο στις εκδηλώσεις.

Βράβευση του Σχολείου μας από το Δίκτυο “Οικολογικών Σχολείων”

Το Σχολείο μας βραβεύτηκε για τρίτη συνεχή φορά από την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης και το Διεθνές Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Οικολογικά Σχολεία” για τις δράσεις του και την ενεργό του συμμετοχή σε προγράμματα ευαισθητοποίησης των μαθητών σχετικά με το περιβάλλον. Τη χρονιά αυτή οι μαθητές ασχολήθηκαν με το σχολικό κήπο και παρουσίασαν τις…Συνέχεια ανάγνωσης Βράβευση του Σχολείου μας από το Δίκτυο “Οικολογικών Σχολείων”

Ενημέρωση γονέων για παιδιά με αυτισμό

Οι γονείς μπορούν να παίξουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ένταξη του παιδιού στο σχολείο και στην κοινότητα, καθώς μέσα από την επικοινωνία και την συνεργασία τους,  μπορούν να συμβάλλουν σημαντικά στην κατανόηση του παιδιού με αυτισμό, στην δημιουργία κοινωνικών σχέσεων, στην προσαρμογή δραστηριοτήτων ανάλογα με τις δυνατότητες του παιδιού και στην γενικότερη δημιουργία ενός υποστηρικτικού…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση γονέων για παιδιά με αυτισμό