Ενότητα 6 – Η ζωή σε άλλους τόπους

Το παραπάνω ποίημα μοιάζει με λίμερικ. Τα λίμερικ, είναι αγγλικά ποιηματάκια “με ή χωρίς νόημα” συνήθως με πέντε στίχους και έχουν τις πιο πολλές φορές αστείο περιεχόμενο.

Από τους 5 στίχους ομοιοκαταληκτούν ο πρώτος, ο δεύτερος και ο πέμπτος στίχος μεταξύ τους και ο τρίτος με τον τέταρτο.

• Ο πρώτος στίχος μάς λέει ποιος είναι ο πρωταγωνιστής της ποιητικής μας ιστορίας, δηλαδή στον πρώτο στίχο δηλώνεται το Υποκείμενο(Ποιος;)
  • Ο δεύτερος στίχος μάς πληροφορεί για την ιδιότητα του πρωταγωνιστή, δηλαδή αποτελεί το Κατηγόρημα.
  • Ο τρίτος και τέταρτος στίχος μάς λέει τι έκανε ο πρωταγωνιστής ή τι είπε ο κόσμος γι’ αυτή του την πράξη. Λύνεται, με άλλα λόγια, το κατηγόρημα του δεύτερου στίχου.
  • Ο πέμπτος στίχος είναι αφιερωμένος στο τελικό επίθετο που χαρακτηρίζει τον πρωταγωνιστή.

Να ένα παράδειγμα λίμερικ:
Ποιος; Ένα παιδί από την Παλλήνη
Ιδιότητα; τρελαινόταν να παίζει με πλαστελίνη
Τι έκανε; παντού, όπου κι αν πήγαινε
Τι έκανε; για πλαστελίνη μίλαγε
Επίθετο; το ταλαντούχο παιδί απ’ την Παλλήνη

Πηγή: http://egpaid.blogspot.com/

Ένα Έλληνας ποιητής που ασχολήθηκε μα τα λίμερικ ήταν ο Γιώργος Σεφέρης:

Αυτόχθονες λαοί

Με τι θα ασχοληθούμε:

• Με ποιον τρόπο προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον ότι η άποψή μας είναι σωστή
  • Με τις αιτιολογικές προτάσεις.

Αυτόχθονες λαοί ονομάζονται οι ιθαγενείς πληθυσμοί μεγάλων ή μικρών περιοχών του πλανήτη οι οποίοι ζούσαν και ζουν στη γη των προγόνων τους από γενιά σε γενιά.

Ορισμένοι από αυτούς αποτελούν σήμερα εθνικές μειονότητες. Κάποιοι απ’ αυτούς έχουν διατηρήσει  το νομαδικό τρόπο ζωής των προγόνων τους, κάποιοι άλλοι έχουν εγκατασταθεί μόνιμα σ’ έναν τόπο και έχουν εκσυγχρονιστεί δημιουργώντας μικρές και μεγάλες κοινότητες ενώ κάποιοι άλλοι έχουν εξαφανιστεί απ’ την εποχή των μεγάλων εξερευνήσεων, της ευρωπαïκής αποικιοκρατίας και επέκτασης.

Ενδεικτικά τέτοιοι λαοί είναι:
Ίνκας, Μάγια, Αζτέκοι και Ινδιάνοι ( Σιου, Ναβάχο, Απάτσι, Τσερόκι, Αραπάχο, Σεγιέν, Κομάντσι, Καϊόβα κ.ά. ) ) στην Αμερική
Βέρβεροι, Τουαρέγκ, Μασάι, Βουσμάνοι, Πυγμαίοι και Μπαντού στην Αφρική.
Μογγόλοι και Βεδουΐνοι στην Ασία.
Αβορίγινες, Μαορί και Παπούα στην Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Νέα Γουϊνέα αντίστοιχα.
Εσκιμώοι, Λάπωνες , Σαάμι και Νένετς στις Αρκτικές περιοχές

Πηγή: http://e-zizania.blogspot.gr/

Ινδιάνοι

Αβορίγινες

Φυλή Αμαζονίου

Εσκιμώοι

[slideboom id=1119247&w=425&h=370]

Αιτιολογικές προτάσεις

Ασκήσεις στις αιτιολογικές προτάσεις από το in school

1. Αιτιολογικοί σύνδεσμοι, λέξεις και φράσεις.

2. Αιτιολογικές προτάσεις.