Μαθητικά Συνέδρια

2022-2023

Το 5ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κομοτηνής, ως μέλος του Δικτύου σχολείων “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”, παρουσίασε ταινία με θέμα: “Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένα ποτάμι”, στα πλαίσια του Παναλλήνιου Μαθητικού Υβριδικού Συνεδρίου που πραγματοποιήθηκε στις 27 και 29 Απριλίου 2023 και διοργανώθηκε από το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών.

topo mou

2017-2018

Μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Γυμνασίου Κομοτηνής, συμμετείχαν στο 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Θεολογικό ΣυνέδριοΗ Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο“, στις 17-18 Μαρτίου, στο Ηράκλειο Κρήτης με θέμα:

“Ματιές στην Τοπική Ιστορία. Το Παπίκιο Όρος: Ο Άθως της Θράκης”.

synedrio hrakleio

Δείτε τις νεαρές συνέδρους στο Ηράκλειο!

2016-2017

Μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Γυμασίου Κομοτηνής, συμμετείχαν στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο: “Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο”, στις 18-19 Μαρτίου 2017 στην Ξάνθη, με θέμα:

“Επιστήμη και Πίστη: Η Δημιουργία του κόσμου”

episthimi pisti

2015-2016

Mαθήτριες του Μουσικού Γυμνασίου Κομοτηνής, συμμετείχαν στο 2ο Πανελλήνιο Θεολογικό Μαθητικό Συνέδριο “Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο”, στη Θεσσαλονίκη, που διοργάνωσε το 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης “Μανόλης Ανδρόνικος”. Παρουσιάστηκε μία ραδιοφωνική μας εκπομπή “Οι άγιοι ανάμεσά μας“, που μεταδόθηκε από τον ραδιοφωνικό σταθμό της Μητροπόλεως Μαρωνείας και Κομοτηνής.

ertziana

Ακούστε την εκπομπή μας!