Τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος-ΕΠΑ.Λ

Geopnia EPAL

Εκπαιδευτικκό πρόγραμμα Erasmus+ στο Πόρτο

| 3 σχόλια

Η συμμετοχή των μαθητών μας στο πρόγραμμα τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά την ιστορία της αμπελοκαλλιέργειας στην Πορτογαλία, τη σχολαστική διαδικασία οινοποίησης, να ανακαλύψουν τον συναρπαστικό  κόσμο του φελλού, αλλά και να γνωρίσουν διάφορες μορφές επαγγελματικής εκπαίδευσης και επιχειρηματικής δραστηριοποίησης, ενισχύοντας έτσι και την επαγγελματική τους κατάρτιση σε σχετικούς τομείς. Η εκπαίδευσή τους συνδυάστηκε με ξεναγήσεις και πολιτιστικές δράσεις. Αναλυτικότερα το πρόγραμμα περιλάμβανε:

1. επίσκεψη στο μουσείο Planet Cork, όπου οι συμμετέχοντες έμαθαν μέσα από μια διαδραστική περιήγηση τα πάντα για τον κόσμο του φελλού,
  2. επίσκεψη στο μουσείο οίνου The Wine Experience όπου οι συμμετέχοντες ήρθαν σε επαφή με την ιστορία της αμπελουργίας της Πορτογαλίας,
  3. επίσκεψη στο ιστορικό οινοποιείο Cálem , που βρίσκεται στην καρδιά του Πόρτο.
  4. Πρακτική Κατάρτιση & Πολιτιστικό εργαστήριο στο σύλλογο Associação Movimento TerraSolta TerraSolta ο οποίος αναπτύσσει δράσεις σε εγκαταλελειμμένους χώρους και δραστηριοποιείται στη βιολογική και βιοδυναμική γεωργία, στην κοινή αστική κοινότητα και κάνει σεμινάρια προστασίας του περιβάλλοντος. Γεφυρα Ντομ Λουίς
    Δείτε εδώ

3 σχόλια

Τα απαραίτητα πεδία έχουν σήμανση με *.