Ιστολόγιο

Αρχική » GOLDEN MINDS ON FIRE – CLIMATE DETECTIVES 2024

GOLDEN MINDS ON FIRE – CLIMATE DETECTIVES 2024

webschool

Το σχολείο μας, το Γενικό Λύκειο Χρυσούπολης, συμμετείχε  στο Πρόγραμμα Climate Detectives 2024, μια πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA) που συντονίζεται από την Esero Greece. Αυτό το πρόγραμμα προκαλεί τους μαθητές να συμβάλουν στις προσπάθειες έρευνας και διατήρησης για το περιβάλλον και το κλίμα της Γης.

Ομάδα μαθητών και μαθητριών, οι “Golden Minds”, ασχολήθηκε με τη μελέτη των επιπτώσεων των πυρκαγιών στο έδαφος και τις ατμοσφαιρικές συνθήκες στην περιοχή της Ανατολικής Μακεδονίας τον Αύγουστο του 2023. Η μελέτη χρησιμοποίησε δορυφορικές εικόνες από αισθητήρες σε διάφορους δορυφόρους, συμπεριλαμβανομένων των Sentinel 2, Sentinel 3, και Sentinel 5P  μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας EO Browser.

Επιπλέον, δημιουργήσαμε ένα περιγραφικό βίντεο για να αρθρώσουμε, να αναλύσουμε και να παρουσιάσουμε τα ευρήματά μας.

GOLDEN MINDS ON FIRE ACTIONS

Όνομα συντάκτη