Code Week 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ CODE WEEK 4 ALL 2021

To σχολείο μας κέρδισε Πιστοποιητικό Αριστείας από τον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό Code week 4 all! Καταφέραμε και δημιουργήσαμε μια συμμαχία με τη συμμετοχή περισσότερων από 1000 μαθητών-μαθητριών και 250 σχολείων κατά την Εβδομάδα Προγραμματισμού  8 – 23 Οκτωβρίου 2021. Το σχολείο μας συμμετείχε με τους μαθητές και μαθήτριες των Α΄, Δ΄ και Ε ΄τάξεων και συντονίστρια την προϊσταμένη-εκπαιδευτικό Μπακόλα Χριστίνα! Συγχαρητήρια παιδιά! Με τη δύναμη της συνεργασίας και της ομαδικής δουλειάς τα καταφέραμε!

code week 2021

Pixel Art- Ψηφιοποίηση εικόνας- δημιουργώ και ανακαλύπτω τον κώδικα για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Το σχολείο μας συμμετέχει με τίτλο δράσης «Σπάσε τον κώδικα και βρες πόσα χρόνια έχουν περάσει από την ελληνική επανάσταση». Στόχος της δραστηριότητας είναι οι μαθητές να δούνε μια μορφή κώδικα και αναπαράστασης μιας εικόνας, να δούνε την ψηφιοποίηση της εικόνας, να γνωρίσουνε τα pixels. Ο ΚΩΔΙΚΟΣ CODE WEEK 4 ALL είναι: cw21DxSQO στη διεύθυνση: https://codeweek.eu/add

258939999 3352158305020406 579999396129260744 n 1

Κατηγορίες: Οκτώβριος. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.