Hλεκτρονική επικοινωνία (Ιστοεξερεύνηση)

Μια Ιστοεξερεύνηση (WebQuest) αποτελεί ένα σενάριο μαθήματος, μία μαθησιακή δραστηριότητα που επικεντρώνεται στην ενεργοποίηση των μαθητών και είναι προσανατολισμένη στην έρευνα (inquiry). Αποτελεί μια δραστηριότητα επίλυσης προβλημάτων, όπου οι μαθητές μπορούν να αξιοποιήσουν διάφορες πηγές πληροφορίας (Παγκόσμιος Ιστός, εκπαιδευτικό λογισμικό, συμβατικά έντυπα κ.λπ.).

Στα πλαίσια του μαθήματος Εφαρμογές Υπολογιστών (μάθημα επιλογής Β’ / Γ’ Λυκείου), δημιουργήθηκε ιστοεξερεύνηση για την εξέλιξη των μέσων επικοινωνίας και την ηλεκτρονική επικοινωνία (Κεφάλαια 12.1 & 12.2).

Η ιστοεξερεύνηση φιλοξενείται στο openwebquest.org και είναι προσβάσιμη από την ηλεκτρονική πλατφόρμα του μαθήματος στο eclass. Το υλικό της ιστοεξερεύνησης (παρουσιάσεις, φύλλα εργασίας, quiz) φιλοξενείται στο eclass, στο kubbu , φωτόδεντρο και στο διαδίκτυο γενικότερα.

Μπορείτε να επισκεφθείτε απ΄ευθείας την ιστοεξερεύνηση πατώντας εδώ.

Σχετικά με Αγγελική Χ.

Καθηγήτρια Πληροφορικής ΠΕ86