Εργασία για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Δημοσιευμένο στις 15 Ιανουαρίου 2013 Κατηγορία: Ε' Τάξη,Εργασίες,ΣΤ' Τάξη από ΜΩΥΣΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Ε’ / ΣΤ’ Τάξη

Θα κάνουμε μία εργασία για την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Θα χωριστούμε σε ομάδες και κάθε ομάδα θα ασχοληθεί με ένα από τα παρακάτω θέματα:

• Μία ομάδα θα ασχοληθεί με την ασφάλεια του υπολογιστή μας. Πιο συγκεκριμένα πρέπει να βρείτε τι κίνδυνοι υπάρχουν και με ποια προγράμματα μπορούν να αντιμετωπιστούν. Για κάθε κίνδυνο που υπάρχει για τον υπολογιστή μας, όπως είναι για παράδειγμα οι ιοί, υπάρχει και ένα πρόγραμμα που μπορούμε να βάλουμε στον υπολογιστή μας για να τον προστατέψουμε, όπως είναι τα προγράμματα κατά των ιών, τα antivirus. Ακολουθεί ένα παράδειγμα για το πώς θα περιγράψετε τους κινδύνους. Γράψτε με πολύ απλά λόγια π.χ:

Ιοί

Οι ιοί είναι προγράμματα τα οποία μπορούν να μπουν μέσα σε έναν υπολογιστή και να τον κάνουν να μην λειτουργεί κανονικά και να παρουσιάζει διάφορα προβλήματα.

Για να αντιμετωπίσουμε τους ιούς μπορούμε να εγκαταστήσουμε στον υπολογιστή μας ένα ειδικό πρόγραμμα που λέγεται antivirus με το οποίο μπορώ να ψάξω στον υπολογιστή μου να δω αν έχει κάποιον ιό και να τον απομακρύνω.

Πληροφορίες σχετικά με τους κινδύνους από τους οποίους απειλείται ένας υπολογιστής υπάρχει στις παρακάτω ιστοσελίδες:

ή σε οποιαδήποτε άλλη ιστοσελίδα που αναφέρεται στην ασφάλεια στο διαδίκτυο

• Μία ομάδα θα ασχοληθεί με την ασφάλεια των χρηστών. Δηλαδή όλους τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε για τη δική μας προστασία και τι πρέπει να προσέχουμε όταν είμαστε στο διαδίκτυο και χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε πρόγραμμα που μας δίνει τη δυνατότητα επικοινωνίας με άλλα παιδιά. Θα χρειαστεί να κάνετε δύο διαφορετικές λίστες με κανόνες, μία λίστα με κανόνες για τα παιδιά και μία λίστα με κανόνες για τους γονείς. Ακολουθεί ένα παράδειγμα για το πώς θα γράψετε αυτούς τους κανόνες. Γράψτε με πολύ απλά λόγια π.χ:

Ποτέ δεν πρέπει να δίνουμε προσωπικά στοιχεία σε ανθρώπους που έχουμε γνωρίσει στο διαδίκτυο, π.χ. πού μένουμε, πώς μας λένε…

Τις πληροφορίες σχετικά με τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε για να προστετευόμαστε όταν επικοινωνούμε στο διαδίκτυο μπορούμε να τους βρούμε στις παρακάτω ιστοσελίδες:

ή σε οποιαδήποτε άλλη ιστοσελίδα που αναφέρεται στην ασφάλεια στο διαδίκτυο

• Μια ομάδα θα κάνει ένα ερωτηματολόγιο προκειμένου να ερευνήσει κατά πόσο τα παιδιά είναι ενημερωμένα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Οι ερωτήσεις σε γενικές γραμμές :

• Γενικές ερωτήσεις: Τάξη, φύλο, αν υπάρχει υπολογιστής, ίντερνετ, χρήση του Η/Υ, χρήση του ίντερνετ
    • Ερωτήσεις για τη χρήση προγραμμάτων επικοινωνίας
    • Ερωτήσεις για τις γνώσεις των γονιών των παιδιών για την ασφάλεια στο διαδίκτυο
    • Ερωτήσεις για τις γνώσεις των παιδιών για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Όλες οι ερωτήσεις θα πρέπει να γίνουν προσεκτικά, μέσα από συγκεκριμένα παραδείγματα, έτσι ώστε να βοηθήσουμε τα παιδιά να δώσουν ειλικρινείς απαντήσεις, π.χ. δεν θα ρωτήσουμε:

Γνωρίζεις τους κανόνες για την ασφάλεια στην επικοινωνία;

Ο πιο σωστός τρόπος είναι να ρωτήσουμε:

Αν σου κάνει αίτημα φιλίας ένα άτομο που δε γνωρίζεις αλλά είναι φίλος ενός φίλου σου, θα το δεχτείς;

Τα αποτελέσματα από το ερωτηματολόγιο θα τα επεξεργαστούμε με ένα πρόγραμμα διαχείρισης πινάκων/υπολογιστικών φύλλων.

Η επεξεργασία θα γίνει με το πρόγραμμα Calc του Open Office.

Με τις πληροφορίες που θα συγκεντρώσει η κάθε ομάδα θα ετοιμάσει μία παρουσίαση στον υπολογιστή.

Η παρουσίαση θα γίνει με το πρόγραμμα Impress του Open Office.

Τις σημαντικότερες πληροφορίες θα τις παρουσιάσει και με έναν εννοιολογικό χάρτη.

Για τη δημιουργία του εννοιολογικού χάρτη θα χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα CmapTools.

Το αποτέλεσμα της εργασίας θα παρουσιαστεί σε ιστολόγιο.