Οι 4 τεχνικές της αγωνιστικής κολύμβησης είναι το πρόσθιο, το ελεύθερο, το ύπτιο και η πεταλούδα. Το πρόσθιο λέγεται και κολύμπι του αρχάριου καθώς είναι κατάλληλο, λόγω των συμμετρικών του κινήσεων και της δυνατότητας μη βύθισης του κεφαλιού κάτω από το νερό, για την εκμάθηση στα πρώτα βήματα ενός κολυμβητή. Το ελεύθερο είναι το πιο γρήγορο στύλ κολύμβησης και έχει τον τίτλο ως το κολύμπι των αγώνων. Το ύπτιο θεωρείται ως το κολύμπι της χαλάρωσης και συστήνεται για τα άτομα που υποφέρουν από πόνους στην μέση. Η πεταλούδα είναι το κολύμπι που απευθύνεται σε προχωρημένους και έμπειρους κολυμβητές καθώς συμμετέχει με συγχρονισμένες κινήσεις ολόκληρο το σώμα του κολυμβητή.