Έρχεται η Πρωτομαγιά…!!!
Η Πρωτομαγιά είναι η μέρα των εργατών και γι’ αυτό και ονομάζεται Εργατική Πρωτομαγιά.
Η Πρωτομαγιά όμως είναι και η μέρα γιορτής των λουλουδιών! Όλοι βγαίνουμε στη φύση, φτιάχνουμε στεφάνια με λουλούδια και τα κρεμάμε στην πόρτα του σπιτιού μας. Στην Αρχαία Ελλάδα γιορτάζονταν τα Ανθεστήρια, μια γιορτή με την οποία οι άνθρωποι γιόρταζαν το άνθισμα των λουλουδιών!
Εμείς όμως φέτος μένουμε ΣΠΙΤΙ για να είμαστε ΑΣΦΑΛΕΙΣ. Έχουμε όμως όμορφα λουλούδια στον κήπο μας με τα οποία μπορούμε να φτιάξουμε στεφάνια και να τα κρεμάσουμε στην πόρτα του σπιτιού μας ή να φτιάξουμε στεφάνια για να τα βάλουμε στο κεφάλι μας!
1. Θέλετε να φτιάξετε κι εσείς ένα στεφάνι; Θα σας βοηθήσει και η μαμά με τον μπαμπά για να μην πληγώσετε τα χεράκια σας!
Περιμένουμε τις φωτογραφίες σας από τα όμορφα στεφάνια που θα φτιάξετε! Κι αν πάλι δεν μπορείτε να βρείτε λουλούδια, ζωγραφίστε ένα όμορφο στεφάνι και στείλτε μας μια φωτογραφία!
2. Σειρά έχει ένα ποίημα : Στη συνέχεια μπορείτε να ζητήσετε από τη μαμά να σας διαβάσει το παρακάτω ποίημα. Πάρτε ένα φύλλο χαρτιού και ζωγραφίστε ότι σας άρεσε από το ποίημα!
Ο ΤΡΙΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ
ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΦΕΡΝΕΙ ΗΛΙΟ,
ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΙ ΤΡΙΓΥΡΩ!
ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ
ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΜΑΗ,
ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ
ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΣΤΕΦΑΝΙ!!!
- Η Πρωτομαγιά στη ζωγραφική : ακολουθούν δύο πίνακες ζωγραφικής, που ως θέμα έχουν την Πρωτομαγιά. Θα μπορούσατε να τους παρατηρήσετε και στη συνέχεια να βρείτε τις ομοιότητες και τις διαφορές που υπάρχουν στους δύο αυτούς πίνακες, τα κοινά και μη κοινά στοιχεία τους και να τα συζητήσετε (π.χ αν έχουν κοινό θέμα, πόσα άτομα απεικονίζονται στο κάθε πίνακα, σε ποιο χώρο απεικονίζονται τα πρόσωπα, η ενδυμασία τους, η διάθεση τους, τα χρώματα του κάθε πίνακα κλπ..). Ο πρώτος πίνακας προέρχεται από ξένο ζωγράφο, ενώ ο δεύτερος από Έλληνα.
1ος Πίνακας : Falcon Marchal (1818-1876), Πρωτομαγιά. Ιδιωτική Συλλογή.
2ος Πίνακας : Λουκάς Γεραλής (1878-1953), Πρωτομαγιά. Ιδιωτική Συλλογή.
Σας ευχόμαστε μια όμορφη Πρωτομαγιά!!!!!