Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και ανεμογεννήτριες.
Οι δραστηριότητες του Δεκεμβρίου, για το πρόγραμμα “Let my energy be renewed”, αφορούσαν στις ανεμογεννήτριες, ως ανανεώσιμη πηγή ενέργειας. Για την εφαρμογή των δραστηριοτήτων ακολουθήσαμε το διδακτικό μοντέλο 5Ε:
1. Εξοικείωση
Σε αυτήν τη δραστηριότητα, τα παιδιά εμπλέκονται στη δημιουργία και την κατανόηση των χαρταετών μέσω οπτικού υλικού. Παρουσιάζονται βίντεο με χαρταετούς, ενώ τα παιδιά προκαλούνται με ερωτήσεις, όπως πώς πετά ένας χαρταετός και αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην τάξη. Ακολουθεί κατασκευή χαρταετού.
2. Επισκόπηση
Προβάλλεται στο διαδραστικό πίνακα βίντεο σχετικό με τις ανεμογεννήτριες και καλούμε τους μαθητές να αναγνωρίσουν νέες λέξεις (ανεμογεννήτρια, τουρμπίνα, πτερωτή…)
Ακολούθησε παιχνίδι αντιστοίχισης στο wordwall.
3. Επεξήγηση
Στη δραστηριότητα αυτή, τα παιδιά εξερευνούν τον κόσμο του ανεμόμυλου μέσα από το παιχνίδι. Παρουσιάζεται φωτογραφικό υλικό για την ιστορία του ανεμόμυλου, από την αρχαιότητα μέχρι τη σύγχρονη εποχή ( https://www.europeana.eu)
Κατασκευάζουμε ανεμόμυλο
Χορεύουμε το χορό του ανεμόμυλου
4. Εμπλουτισμός
Τα νήπια χειροτεχνούν το δικό τους ανεμόμυλο, έτσι ώστε να μπορέσουν να εφαρμόσουν και να εξασκήσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες που έχουν κατακτήσει.
Ακολουθεί πείραμα με μακέτα ανεμογεννήτριας, μπαταρία και λαμπτήρα.
5.Εκτίμηση
Στη φάση της αξιολόγησης, οι μαθητές συνεργάζονται για τη δημιουργία αφίσας