Φωτογραφικό…ΚΛΙΚ

Δράση καθαρισμού της παραλίας Ιμέρου “Πάρε Μέρος και εσύ”

Το ΚΠΕ Μαρώνειας σε συνδιοργάνωση με τη HELMEPA, τον Δήμο Μαρώνειας-Σαπών, τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γυναικών Ιμέρου, τον Θρησκευτικό Σύλλογο Αγίας Μαρίνας-Ιμέρου και εμέ… προέβη σε καθαρισμό της παραλίας Ιμέρου.

“Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα” λέει ο σοφός λαός μας.
“Ήρθαν τα Ίμερα να διώξουν τα άγρια (σκουπίδια)” είπαμε σήμερα στην παραλία Ιμέρου!
Και … αφού διαβάσαμε το “Οι καλοί και οι κακοί πειρατές” του Αντώνη Παπαθεοδούλου,
γίναμε καλοί πειρατές καθαριότητας και κοχυλιοσυλλογής! Και αφού ημέρεψε από αγριοσκούπιδα η παραλία Ιμέρου, οι γυναίκες του Πολιτιστικού Συλλόγου Γυναικών Ιμέρου και του θρησκευτικού Συλλόγου Αγίας Μαρίνας-Ιμέρου μας πρόσφεραν όλα όσα χρειάζονται οι καλοί πειρατές για να δυναμώσουν!
Και ήταν και άλλοι εκεί στου καταστρώματος τη γιορτή:
από την Δήμο, το ραδιόφωνο και την τιβί!
Και οι πειρατές ξεχύθηκαν μετά να ψάχνουν λιοντάρια στα δάση,
να ψάχνουν συντροφιά και είχαν το τιτίβισμά τους για …βάση!
Και οι πειρατές αυτοί οι ενεργοί
λέγονται μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού από την Ξυλαγανή!
Και είχαν καπετάνισσα δυναμική
που λιονταρίσσια μάχεται από του ΚΠΕ Μαρώνειας την κουπαστή!
Και εγώ, μαθήτρια της σχολής πειρατών, τι να πω;…
Ήμουν τυχερή που βρέθηκα να κλέβω στιγμές με τον φωτογραφικό μου φακό!
Εύγε σε όλους!

Εκπαίδευση Μειονοτήτων: «Προγραμματισμός Διδακτέας ύλης μαθημάτων του Ελληνόγλωσσου Προγράμματος (Ιστορία – Γεωγραφία)» (9 Σεπτεμβρίου 2019-5ο Δ.Σ. Ξάνθης)

Εκλεκτή καλεσμένη μας σήμερα η Γεωργία Χαμζαδάκη από το ΠΕΚΕΣ μας, ΣΕΕ δασκάλων σε σχολεία του Ν. Έβρου και Ν. Ροδόπης, που μας έδωσε τα φώτα της από την πολυετή πείρα της στον χώρο της μειονοτικής εκπαίδευσης για τον προγραμματισμό και τη διδασκαλία της Ιστορίας και της Γεωγραφίας (και της Γλώσσας που είναι πασπαρτού!). Την ευχαριστούμε θερμά!
(Η προσήλωση ήταν τέτοια που ξέχασα και το αγαπημένο μου σπορ των σέλφι!????????????. Αντ´αυτού μια βίντατζ πινελιά).
Υ. Γ. Ευχαριστούμε πολύ και για τη φιλοξενία το 5ο Δ. Σχολείο Ξάνθης!

Η θρησκεία είναι βίωμα! Επιμορφωτική συνάντηση Το νέο πρόγραμμα σπουδών του μαθήματος των Θρησκευτικών στο Δ.Σ. Προτάσεις και τεχνικές διδασκαλίας» (4 Σεπτεμβρίου 2019-2ο Δ.Σ. Ξάνθης)

Η θρησκεία είναι βίωμα. Αυτό ακριβώς προσπαθήσαμε να κάνουμε κι εμείς. Μέσα από βιωματικές δράσεις «στήσαμε στον τοίχο» τον κάθε Φαρισαίο και κάναμε κριτική και αυτοκριτική, γίναμε η φωνή της συνείδησης στον διάδρομο της ζωης με τα βασανιστικά διλήμματα, για να καταλήξουμε κορνίζα μοναδική συναγωνιζόμενοι τα μεγαλύτερα έργα τέχνης! Και για όλα αυτά να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τη Συντονίστρια των θεολόγων του ΠΕΚΕΣ μας που ήταν η εισηγήτρια της επιμορφωτικής ημερίδας Ξανθή Αλμπανάκη! Είμαστε τυχεροί που σε είχαμε Ξανθή! Αυτά από εμας. Με αγάπη Εύη, Σάββας, Ορχάν, Άννα!
Καλή αρχή!
Υ. Γ. Θερμές ευχαριστίες και στον Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς του 2ου Δ. Σ. Ξάνθης για τη φιλοξενία.

Νύχτες στο μουσείο “Μυρίζει ο κόσμος γιασεμί, στο σπίτι του Μάνου ποιος θα κοιμηθεί”, Δράσεις και διανυκτεύρεση μαθητών στον Πολυχώρο Τέχνης και Σκέψης “οικία Μάνου Χατζιδάκι” (17 Μαΐου 2019: 5ο Δ.Σ. Ξάνθης-Ε΄τάξη-Εκπαιδ.Σταύρος Ράικος, 18 Μαΐου 2019: 4ο Δ.Σ. Ξάνθης, Γ΄τάξη, Εκπ. Δήμος Βιδούρας)

Βιωματικό Σεμινάριο «Όταν ο δάσκαλος μπαίνει σε ρόλο”-Άβρα Αυδή, Δημοτική Πινακοθήκη Ξάνθης: Τετάρτη 15-05-2019 (προς εκπαιδευτικούς β/θμιας) & Πέμπτη 16-05-2019 (προς εκπαιδευτικούς β/θμιας)

Εκδηλώσεις ολοκλήρωσης του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Φιλαναγνωσίας (Γιορτές Νεολαίας 2019): 13 Μαΐου 2019 (4 βιβλιοϊσημερινοί: Δ.Σ. Σταυρούπολης, Δ.Σ. Αβδήρων, Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Ξάνθης, Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Πολιτισμού)

Βιωματικό Σεμινάριο «Στον λαβύρινθο της Σχολικής Βιβλιοθήκης: 5-10-15 δράσεις και e-δράσεις, φτου και βγαίνω», Μέρος Δ΄: Τετάρτη 27-03-2019 (Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων-1ο Μ.κό Δ.Σ. Ξάνθης)