Διακρίσεις

2019-2020 / 1η θέση στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο ΟΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ»

Η εφημερίδα μας έλαβε μέρος στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο ΟΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ» και κατέκτησε την 1η θέση! Το σωματείο «Ορίζοντες» ήταν ο φορέας διοργάνωσης του διαγωνισμού. Ο  διαγωνισμός αφορούσε την έκδοση φύλλου σχολικής εφημερίδας αφιερωμένου στη δημοκρατία, την κοινωνική ισότητα και την κοινωνική δικαιοσύνη .

2018-2019 / Βραβείο Καλύτερου Άρθρου Λυκείου

Στο πλαίσιο της συμμετοχής της ομάδας 2018-2019 των «ανοιχτών χαρτιών» στον 5ο Διαγωνισμό Μαθητικής Εφημερίδας για Γυμνάσια και Λύκεια της Κεντρικής Μακεδονίας, ο οποίος διοργανώθηκε από το Δημοσιογραφικό Συγκρότημα «Μακεδονία», απονεμήθηκε στην αρχισυντάκτρια της εφημερίδας  το Βραβείο Καλύτερου Άρθρου Λυκείου.
Διαβάστε το άρθρο στο σύνδεσμο:

2018-2019 / Άρθρο μαθήτριας στην εφημερίδα Μακεδονία

Επιπλέον, η αρχισυντάκτρια της εφημερίδας μας Ευθυμιάδου Πηνελόπη, κλήθηκε από την εφημερίδα Μακεδονία να συντάξει σχετικά με τις Πανελλαδικές. Το άρθρο δημοσιεύτηκε στο Φύλλο της Μακεδονίας στις 8-9-2019. Διαβάστε το άρθρο στο σύνδεσμο:

Σε ένα παράλληλο σύμπαν…

2016-2017 / Βραβείο Καλύτερης Εφημερίδας Λυκείου

Στο πλαίσιο της συμμετοχής της ομάδας 2016-2017 των «ανοιχτών χαρτιών» στον 4ο Διαγωνισμό Μαθητικής Εφημερίδας για Γυμνάσια και Λύκεια της Κεντρικής Μακεδονίας, ο οποίος διοργανώθηκε από το Δημοσιογραφικό Συγκρότημα «Μακεδονία», απονεμήθηκε στο σχολείο μας (και στα Ανοιχτά Χαρτιά) το Βραβείο Καλύτερης Εφημερίδας Λυκείου.

Είμαστε όλοι περήφανοι για αυτούς και ελπίζουμε εμείς κι όσοι έρθουν αργότερα να είναι άξιοι συνεχιστές αυτής της θαυμάσιας προσπάθειας!