Ο πιο ενδιαφέρΩν άνθρωπος που γνώρισα φέτος

Σέβη Κεφαλιδου άρθρο
Σέβη Κεφαλίδου

Τι είναι για τον καθένα από εμάς ενδιαφέρον; Με ποια κριτήρια ορίζουμε κάτι ή κάποιον ενδιαφέρον; Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, καθώς έχει μια και μοναδική προσωπικότητα, αυτό όμως που στην πραγματικότητα τον κάνει να ξεχωρίζει είναι τα βιώματα του και η συμπεριφορά του. Θα σας μιλήσω, λοιπόν, για έναν άνθρωπο που μου κίνησε την περιέργεια από την πρώτη καλησπέρα που αντάλλαξα μαζί του. Ένας απλός καθημερινός άντρας και ταυτόχρονα τόσο ξεχωριστός από το πλήθος που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν όντως υπάρχουν τέτοια άτομα στην εποχή μας. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι πάντα είχε κάτι να πει και να σχολιάσει, δημιουργώντας μια ευχάριστη ατμόσφαιρα ακόμα και στην πιο βαρετή παρέα. Αν και είναι εγωιστής μερικές φορές, βάζει τους ανθρώπους που αγαπάει πιο πάνω από τον εαυτό του. Τα συναισθήματα του από το πιο μικρό έως το πιο σημαντικό τα νιώθει στο έπακρο αν και προσπαθεί να μην τα φανερώνει στους άλλους, γιατί δεν θέλει να νιώσει ευάλωτος και να χάσει τον έλεγχο. Επιπλέον, είναι ανεξάρτητος και δραστήριος, καθώς δεν μπορεί να μείνει άπραγος μέσα στη μέρα και βαριέται, αν δεν ασχοληθεί με κάτι που να τον ευχαριστεί. Όλα αυτά μαζί και η συχνή συναναστροφή μαζί του με έκανε να προσπαθώ να γίνω η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου και να βελτιώνομαι .Για όλα τα παραπάνω, αυτός ο άνθρωπος έγινε ο πιο ενδιαφέρων για εμένα και παράλληλα ξεχωριστός.