14 μέρες ευθύνης

images

Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τις μέρες που ακούγαμε τη λέξη «κορονοϊός» και σπεύδαμε νακάνουμε ένα αστείο ή λέγαμε για πλάκα «μάλλον έχω κορονοϊό» ή που φτερνιζόμασταν κι όλοι γελούσαν. Λίγοι είναι αυτοί που περίμεναν πως, κάτι εβδομάδες αργότερα, θα τρομοκρατούμασταν κάθε φορά που ακούγαμε για τον προαναφερόμενο ιό στις ειδήσεις ή θα υποπτευόμασταν με σοβαρότητα πως κάποιος συνάνθρωπός μας όντως πάσχει από αυτόν με την παραμικρή ένδειξη ασθενείας. Πρώτα ακυρώθηκαν όλες οι πολιτιστικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, ενώ οι αγώνες θα διεξάγονταν κεκλεισμένων των θυρών. Ύστερα έκλεισαν τα σχολεία. Τώρα οι πόλεις έχουν σχεδόν ερημώσει. Ούτε καφετέριες, ούτε μπαρ, ούτε θέατρα, ούτε κινηματογράφοι, ούτε μουσεία. Όλα έπρεπε να κλείσουν. Και αυτό δεν χαροποίησε ιδιαίτερα πολλούς νέους που ήταν πρόθυμοι να συνεχίσουν φυσιολογικά την κοινωνική τους ζωή, πλην του σχολείου. Το γεγονός, όμως, ότι για τους περισσότερους από εμάς αυτός ο ιός δεν αποτελεί παρά μια γρίπη την οποία θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε μέσα σε λίγες μέρες, δε σημαίνει ότι είναι το ίδιο ασήμαντο και για όλους τους συνανθρώπους μας. Και μπορεί τα μέτρα της κυβέρνησης στους περισσότερους να φάνηκαν παράλογα και υπερβολικά, αλλά κάθε άλλο παρά αυτό ήταν. Διότι, εκατοντάδες άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες κάθε μέρα έρχονται αντιμέτωποι με τον κίνδυνο να εκτεθούν στον ιό ο οποίος μπορεί να αποβεί έως και θανάσιμος για ορισμένους. Δεν είναι δυνατόν, λοιπόν, να συμπεριφερόμαστε σαν να βρισκόμαστε απλώς σε  μία περίοδο διακοπών, με την οποία μας δόθηκε η ευκαιρία να χαλαρώσουμε από την καθημερινότητά μας.
Στην ερώτηση, επομένως, «πώς νιώθουν τέσσερις έφηβες κοπέλες για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται όλη η χώρα;» εμείς απαντάμε: «Υπό άλλες συνθήκες τα μέτρα της κυβέρνησης θα μας φαίνονταν καταπιεστικά και ασφυκτικά. Τώρα όμως, κατανοούμε περισσότερο από ποτέ πόσο σημαντικά είναι προκείμενου να παραμείνουμε όλοι ασφαλείς και υγιείς. Για τον λόγο αυτό είναι σημαντικό όλοι να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση με τη σοβαρότητα αλλά και την ψυχραιμία που αρμόζει.

Αλεξάνδρα Δραγάνογλου
Νόννη Αναγνωστοπούλου