“Η ΓΟΡΓΟΝΑ, Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ” – συνεργατικό παραμύθι

Το Νηπιαγωγείο Φιχτίου, στα πλαίσια της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης και  της διασχολικής αλληλογραφίας Νηπιαγωγείο  Κεφαλαρίου,  εφαρμόζοντας  τεχνικές της Παιδαγωγικής  Φρενέ, συνδημιουργήσαμε  ένα  συνεργατικό  παραμύθι  με τίτλο:

“η   γοργόνα,ο  πρίγκηπας  και  η  μαγική   δύναμη  της  αγάπης”

Τα παιδιά, από  το  Νηπιαγωγείο  Κεφαλαρίου, ξεκίνησαν  το παραμύθι, με  πρωταγωνιστές  τον μάγο  Αλε  Κατάμπρα  και την  γοργόνα  Αφροδίτη,   που  ο  κακός μάγος την άρπαξε από την γαλάζια  λίμνη που  ζούσε,  και  την εγκλώβισε  στο γυάλινο πύργο του.

Θα  κατάφερνε   άραγε  ο  φίλος της πρίγκιπας Αλεάνδρο ο δωδέκατος,  που την αναζητούσε, γιατί την αγαπούσε, να την βρει και να την βοηθήσει;

Σε  αυτό  το σημείο,  πήραμε  την   σκυτάλη εμείς, οι   μαθητές  του Νηπιαγωγειου  Φιχτίου, να  συνεχίσουμε την  ιστορία.

Το   αίσιο  τέλος   και  η  πλοκή   του   παραμυθιού , που   φτιάξαμε   όλοι  μαζί,   μας  ενθουσίασε   όλους!

Η  μαγική δύναμη της  αγάπης  είχε κάνει το θαύμα της!