Το Νηπιαγωγείο Φιχτίου, στα πλαίσια της εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης και της διασχολικής αλληλογραφίας Νηπιαγωγείο Κεφαλαρίου, εφαρμόζοντας τεχνικές της Παιδαγωγικής Φρενέ, συνδημιουργήσαμε ένα συνεργατικό παραμύθι με τίτλο:
“η γοργόνα,ο πρίγκηπας και η μαγική δύναμη της αγάπης”
Τα παιδιά, από το Νηπιαγωγείο Κεφαλαρίου, ξεκίνησαν το παραμύθι, με πρωταγωνιστές τον μάγο Αλε Κατάμπρα και την γοργόνα Αφροδίτη, που ο κακός μάγος την άρπαξε από την γαλάζια λίμνη που ζούσε, και την εγκλώβισε στο γυάλινο πύργο του.
Θα κατάφερνε άραγε ο φίλος της πρίγκιπας Αλεάνδρο ο δωδέκατος, που την αναζητούσε, γιατί την αγαπούσε, να την βρει και να την βοηθήσει;
Σε αυτό το σημείο, πήραμε την σκυτάλη εμείς, οι μαθητές του Νηπιαγωγειου Φιχτίου, να συνεχίσουμε την ιστορία.
Το αίσιο τέλος και η πλοκή του παραμυθιού , που φτιάξαμε όλοι μαζί, μας ενθουσίασε όλους!
Η μαγική δύναμη της αγάπης είχε κάνει το θαύμα της!