Ελεύθερη εφαρμογή για την επεξεργασία μουσικού κειμένου

MuseScore: μία ελεύθερη εφαρμογή σύνθεσης και επεξεργασίας μουσικού κειμένου διαθέσιμη για λειτουργικά συστήματα Linux, Mac-OS, Windows, με την άδεια GNU General Public License

Δημιουργήστε, εκτελέστε, τυπώστε και μοιραστείτε τις παρτιτούρες σας εμπλουτίζοντας την ήδη μεγάλη συλλογή που είναι στην διάθεσή σας.

Η ελληνική μετάφραση έγινε από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου.

Η πρώτες εντυπώσεις από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης που χρησιμοποίησαν πρώτη φορά την εφαρμογή την σχολική χρονιά 2013-14, σε λειτουργικό σύστημα Ubuntu, ήταν εξαιρετικές. Φιλικό εξελληνισμένο περιβάλλον μπορεί να είναι μία πολύ καλή εναλλακτική στα μέχρι τώρα γνωστά προγράμματα Finale και Sibelius.

Η ιστοσελίδα της εφαρμογής όχι μόνο για να την κατεβάσετε αλλά και για να μοιραστείτε παρτιτούρες οι οποίες είναι κατηγοριοποιημένες με πολλά κριτήρια: http://musescore.org/

Μπορείτε να δημιουργήστε τον λογαριασμό σας και να εγγραφείτε στο ενημερωτικό φυλλάδιο ώστε να πληροφορείστε τα νέα του musescore!

MuseScore

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.