VIth INTERNATIONAL CONFERENCE OF MAMMOTHS AND THEIRRELATIVES «6ο Διεθνές Συνέδριο για τα Μαμούθ και τους συγγενείς τους»

DSC03353
With a great success was completed the VIth International Conference Of “Mammoths And Their Relatives” that took place,at the Paleontological Museum of Ptolemaidaon May 9th 2014.
The biologist,Mr. KevrekidisCharalampos, with his exceptional presentation took his audience to a time travel- hundred thousand years ago to the land of Eordaia, presenting the museum exhibitions and the paleontological discoveries of Eordaia.
The 200 congressmen/congresswomen from 60 countries, were amazed of the museum’s collections, but also from the innovation activities that were taking place that time at the museum.
The museum inaugurates a new way of learning, created by NatasaMaggou. Our little visitors, students of the 6th elementary school of Ptolemaida, together with their teacher Mr. Solomidi Christo and the guidance of Mrs. Maggou, were able to have “a journey in the park of elephants”. The children are participating in experiental activities, which encourage them to think, to evaluate, to come to conclusions, to experience they way of learning, replacing lifeless teaching methods with more energetic and vibrant ways of learning, giving children the opportunity to have a real interest and knowledge of paleontology. It’s a new way of approaching the exhibits, using different methods of teaching and learning based on modern pedagogical methods such as , Guided Discovery Style F Discovery, Divergent Production Style H. Through organized play, the children are able to play and learn at the same time.
Special thanks to Mrs.Apatsidou Olga and EleniChatzistefanou for their assistance duringthe experiental activities and to Mrs. KyriakiVardanika for translating the activities and helping with the communication with the congressmen/congresswomen.

Magkou Natasa
teacher of physical education
Paleontological Museum of Ptolemaida
PRIMARY SCHOOL
ASVESTOPETRA – MUNICIPALITY OF EORDAIA
e-mail: maggounat@gmail.com

Με μεγάλη επιτυχία φιλοξενήθηκε το «6ο Διεθνές Συνέδριο για τα Μαμούθ και τους συγγενείς τους» την την Παρασκευή 9 Μαΐου 2014 στο Παλαιοντολογικό Μουσείο Πτολεμαΐδας. Ο κ. Κεβρεκίδης Χαράλαμπος, βιολόγος, με την εξαιρετική του εισήγηση ταξίδεψε το ακροατήριο εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια πριν δίνοντας απαντήσεις μέσα από τα ευρήματα της Εορδαίας σχετικά με την επιστήμη της Παλαιοντολογίας. Οι σύνεδροι, 200 άτομα από 60 χώρες έμειναν ενθουσιασμένοι από τις συλλογές του Μουσείου αλλά και από τις καινοτόμες δράσεις που υλοποιούνται:
1)στο χώρο των εκθεμάτων με το ειδικά σχεδιασμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Σχολικής Συμβούλου της 3ης Περιφέρειας Ν. Κοζάνης κας Ελένης Μπαμπίλα.
2)στον αίθριο χώρο του Μουσείου με τις βιωματικές δράσεις της γυμνάστριας κας Μάγκου Νατάσα.
Οι μαθητές του 6ου Δημ. Σχ. Πτολεμαΐδας μαζί με το δάσκαλό τους κ. Χρήστο Σολωμίδη αποδράσαν στο «Πάρκο των Ελεφάντων»

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ Ε΄ΤΑΞΗ κου ΣΟΛΩΜΙΔΗ

δίνοντας ζωή στο παρελθόν με τη φαντασία, την κίνηση και τη σχηματοποίηση της ήδη υπάρχουσας γνώσης, αντικαθιστώντας την εκμάθηση νεκρών λεκτικών σχημάτων με την ζωντανή κατοχή της γνώσης της Παλαιοντολογίας. Με αυτόν τον τρόπο εγκαινιάζεται μια νέα παιδαγωγική προσέγγιση των εκθεμάτων με πιο ενεργητικές διαδικασίες μάθησης παίζοντας δράσεις ψυχοκινητικής αγωγής σχεδιασμένες με σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους: καθοδηγούμενης εφευρετικότητας Style F, συγκλίνουσας εφευρετικότητας Style G, και αποκλίνουσας παραγωγικότητας style H (Guided Discovery Style F, Convergent Discovery Style G, Divergent production style H).
DSC03371

Στην μετάφραση των παιχνιδιών και την επικοινωνία με τους συνέδρους βοήθησε η κα Κυριακή Βαρδανίκα και στη διεξαγωγή των παιχνιδιών βοήθησαν οι κυρίες Όλγα Απατσίδου και Ελένη Χατζηστεφάνου.
DSC03408

γυμνάστρια